Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Tërmeti i fortë në Athinë, publikohen detaje të reja të dëmeve të shkaktuara (foto)

Nga 27-shi 0

Një tërmet i fortë me magnitudë prej 5.1 ballë Righter goditi dy ditë më parë Athinën, dhe për pasojë u shkaktuan dëme të mëdha materiale.
Si pasojë e tërmetit, shumë njerëz janë bllokuar nëpër ashensorë, por janë shkatërruar gjithashtu dhe disa banesa, përfshirë këtu dhe afresket apo monumentet e kultit.
Fatmirësisht nuk u raportuan dëme në njerëz apo lëndime serioze.Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas tha se një banesë e braktisur ishte shembur afër vendit ku ishte periferia e tërmetit. Ndërsa, dëmtime kanë pësuar banesa të tjera pranë epiqendrës së tërmetit. Zëdhënësi qeveritar deklaroi se nuk ka të dhëna për plagosje të rënda apo për vdekje.
Shkaktoi ndërprerje të kufizuar të energjisë dhe probleme me trafikun. Tërmeti më i fuqishëm që ka rënë ndonjëherë në Athinë ka qenë në vitin 1999, kur një tërmet me magnitudë 6.0 ballë goditi kryeqytetin grek. Në atë kohë, kishte 140 viktima. Instituti tha se tërmeti i së premtes u ndje në mbarë Greqinë Jugore.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej