- Advertisement -

TAG

studiues

Zbulohet amaneti i Moikom Zeqos: Më varrosni në Tiranë

Moikom Zeqo, shkrimtar, studiues, ish-deputet në Parlamentin shqiptar në vitet ’90, autor i skenareve për filma kinematografike e televizivë me karakter arkeologjik dhe kulturor,...

Profesionistë të fushave të ndryshme në mbarë globin. Shqipëria që mund të kishim ose Shqipëria që kemi humbur (film)

Mjekë, infermierë, biologë, profesorë, studiues e shkenctarë shqiptarë të suksesshëm, shpërndarë në mbarë globin. Disa prej tyre janë thirrur këto kohë për të treguar më...

Australia bën zbulimin e rëndësishëm në fushën e mjekësisë, shkencëtarët gjejnë kurën për kancerin e mitrës

Studiues nga Universiteti Griffith në Queensland në Australi kanë bërë një zbulim shumë të rëndësishëm në fushën e mjekësisë. Kërkuesit kanë përdorur një teknologji që...

LGBTI: Një nga ministrat më të fortë të qeverisë është pjesë e komunitetit gay

Burime brenda komunitetit LGBTI thonë se njëri nga ministrat më të fortë të kabinetit të Edi Ramës është pjesë e tij. Ministri nuk është bindur...

Shuhet albanologu i jashtëzakonshëm Robert Elsie. Amaneti i tij: Dua të prehem në Shqipëri

Nga Flutura Açka  Zonja Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës, Zoti Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë, Robert Elsie dëshironte të prehej në Shqipëri, bëjeni të mundur...

“Gjurmë Shqiptare”: Toka e Shqiponjave!

Shqipëria e parë përmes historianëve, studiuesve e udhëtarëve më të famshëm nga lashtësia e deri më sot. Një udhëtim i jashtëzakonshëm që zbulon pellazgët, ilirët,...

Disku i Festos/ Vjersha 3600-vjeçare shqiptare në muzeun e Kretës

Nga Niko Stiylos, studiues dhe gjuhëtar arvanitas nga Preveza Kjo poezi është shkruar në njërën anë të diskut të njohur me emrin Disku i Festos...

Nga dritarja e një kulle

Theth 2016, fotografi fantastike nga studiuesi Ndoc Mulaj, brenda kullave të Malsisë, atje ku përmblidhet e gjithë historia e traditave të malësorëve të veriut. Frengji...

Latest news

Pësoi arrest kardiak në rrugë, humb jetën 45-vjeçari në Tiranë

Një 45-vjeçar është gjetur i pajetë në rrugën “Gramoz Pashko” tek ish-Studenti. Mësohet se qytetari i pajetë nuk është identifikuar ende ndërsa në trupin e...

Kurti në konferencë me Macron: Kosova do të jetë gjithmonë me aspirata demokratike, të angazhuar për paqe

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka zhvilluar ditën e sotme një vizitë në Paris, ku është pritur nga presidenti Emmanuel Macron. Gjatë konferencës për mediat...

Macron pret kryeministrin Kurti në Paris: Kosova dhe Serbia të gjejnë kompromisin mes tyre

Presidenti Emmanuel Macron ka pritur këtë të mërkurë në Paris, kryeministrin e Kosovës Albin Kurti. Gjatë fjalës së tij presidenti francez shprehu mbështetjen për zhvillimet...

I nxehti afrikan “pushton” Shqipërinë, ministria e Shëndetësisë jep këshillat

I nxehti afrikan ka mbërthyer tashmë të Shqipërinë duke bërë që vlerat maksimale të ditës të kapin temperaturat e 40 gradë. Nisur nga kjo situatë...

Dy artistë shqiptarë pjesë e kastit të Traviatës, me të cilën Opera e Triestet hap sezonin

Pas erës Covid, po fillon era e re. Njerëzimi po përpiqet të kurojë dhimbjet, traumat, i etur të rifillojë jetën! Alfabeti i kuptueshëm për të...
- Advertisement -