A ka njerëz rezistentë ndaj Covid-19? Ja çfarë kanë zbuluar studiuesit

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Studiuesit po kërkojnë në të gjithë botën për njerëz që mund të jenë rezistentë ndaj virusit SARS-CoV-2, i cili shkakton Covid-19.

Në gjenet e disa njerëzve, mund të jetë çelësi për trajtimin e kësaj sëmundjeje.

Udhëheqësi i grupit të studiuesve, imunologu Evangelos Andreakos, tha se pamja klinike ndryshon ndjeshëm tek pacientët me kovid, me disa njerëz që kanë vetëm një infeksion asimptomatik, ndërsa të tjerëve u rrezikohet jeta.

“Kuptimi ynë për patofiziologjinë e viruseve kërcënuese për jetën ka përparuar ndjeshëm që nga dhjetori 2019, kur sëmundja sapo u përshkrua, por ne ende dimë shumë pak për bazën gjenetike dhe imune njerëzore të rezistencës së lindur ndaj SARS-CoV-2,” Andreakos. tha.

Edhe pse ende nuk ka informacion të mjaftueshëm në lidhje me rezistencën e lindur ndaj virusit, studiuesit thonë se kjo nuk do të thotë se nuk ekziston.

Ata theksojnë se ndonjëherë të gjithë përveç një anëtari të familjes infektohen.

Më parë u raportua se njerëzit me një grup të caktuar gjaku kanë një shans më të ulët për të zhvilluar një formë të rëndë të covid. Këta janë individë që kanë grup gjaku zero.

Studime të tjera kanë trajtuar proteina, të tilla si receptorët ACE2 ose TMEM41B.

Këto proteina duket se janë të nevojshme që koronavirusi të hyjë ose të shumohet në qelizë, raporton Science alert.

Studiuesit duan të gjejnë individë që janë natyrisht rezistentë ndaj SARS-CoV-2 dhe kanë disa ide se si ta arrijnë këtë.

“Së pari, ne përqëndrohemi në kontaktet e pa infektuara në familje me njerëz me një infeksion simptomatik. “Pas kësaj, individët e ekspozuar ndaj rastit të indeksit pa pajisje mbrojtëse personale duhet të merren parasysh, të paktën një orë në ditë për tre deri në pesë ditët e para, ndërsa simptomat në rastin e indeksit zgjasin,” thonë ata.

Kjo pastaj do të kontrollohej me teste negative të PCR dhe teste negative të gjakut katër javë pas ekspozimit, me një fokus të veçantë në qelizat T për të përcaktuar nëse një person është i infektuar.

Hulumtuesit deri më tani kanë gjetur 400 të anketuar që plotësojnë kriteret, por ende janë në kërkim të tyre.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...