- Advertisement -

TAG

SPAK

Drejt zgjidhjes ngërçi për KLP, plotësohen kandidaturat nga shoqëria civile

Odiseja gati një vjeçare e krijimit të Këshillit të Lartë të Prokurorisë duket se po shkon drejt fundit dhe në këtë mënyrë edhe zgjedhja...

Vlahutin: Vetting-u nis brenda dy javësh

Romana Vlahutin, Ambasadorja e Bashkimit Europian në Tiranë,  është shprehur sot se zabtimi i Vetting-ut do nisë nga zbatimi brenda dy javëve. Reforma në drejtësi...

OMN/ SPAK, mbërrijnë në Tiranë prokurorë e gjyqtarë të SHBA-BE

Nisin “ethet” në kampin e drejtësisë dhe politikës/ Ekspertët amerikanë sjellin me vete, pajisje të reja dhe nisin trajnimet për anëtarët e Byrosë së...

Aplikimet për SPAK-un: Jashtë gare prokurorët me përvojë

Prokuroria Speciale nxjerr jashtë loje thuajse pjesën më të madhe të prokurorëve dhe gjyqtarëve që kanë punuar në sistem në këto 25 vite, apo...

SPAK hap dosjet e mbyllura të ministrave e ish-ministrave

Prokuroria Speciale Antikorrupsion e nis punën me hetimin e 500 zyrtarëve të lartë të paditur nga KLSH e ILDKP. Në muajin mars, nis punën Prokuroria...

Efekti vetting: Ngritja e shpejtë e SPAK dhe FBI-së shqiptare, prangat VIP nga janari

Gjykata Kushtetuse tashmë e mori vendimin e saj për vetting-un; dhe është marrë vesh kush ka votuar pro dhe kush kundër. Vetëm dy anëtarë të...

BE nis përzgjedhjen e prokurorëve për arrestimet “VIP” , trajnim me ekspertë belgë, kroatë e gjermanë

Bashkimi Europian ka nisur përgatitjet për të ngritur Strukturën e Posaçme Antikorrupsion, e cila do luftojë korrupsionin në nivelet më të larta. Menjëherë pasi...

Mesila Doda: Po e lini litarin jashtë

Po e zgjasni reformën në drejtësi, me qëllim që ta zvarrisni si ka ndodhur në gjithë këto vjet tranzion. Deputetja Mesila Doda ka qenë shumë...

Presim “Pastërtinë”, si të vinte nga qielli

Nga Frrok Çupi A vjen, a nuk vjen? Kemi një vit që presim zonjën “Pastërti”. Jo një vit, kemi tre vjet, që ditën kur “hyri...

Ligji i SPAK/ Ndërlidhësi, prokurori special dhe FBI hetim “peshqve të mëdhenj” të drejtësisë e politikës

Sektori për bashkëpunimin ndërkombëtar, Struktura e re që do të kalojë në sitë që nga presidenti, kryeministri, ministrat e deputetë deri tek krerët e...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -