- Advertisement -

TAG

shqipja

Arbërishtja njihet si gjuhë e pakicave në Itali. Po në Greqi pse nuk njihet shqipja?

Qeveria italiane ka njohur arbërishten si gjuhë të pakicave në rajonin e Abrucos. Presidenti i Republikës, Ilir Meta e përshëndeti ngrohtësisht këtë vendim. Por, arvanitët dhe...

Shqipja e Nënë Terezës rikthehet në folenë e saj

Kjo çka po ndodh aktualisht në Shkup flet për mënyrën se si mund të menaxhohet një kauzë e drejtë, pa patur nevojë të përdoret...

Manastiri i Shën Katarinës në Sinai që ruan fshehtësinë e shqipes së Kaukazit

Nga Fahri Xharra Biblioteka më e vjetër në botë, e cila ende është gjallë dhe i ruan shënimet e gjuhëve  të lashta dhe ato të...

Mbi librin “Rreziku shqipo-shqepan për shqipen”

Nga Ledi Shamku “Shqipja që u rrezikoka nga shkurtimet e adoleshentëve në celular apo se nxënësit mezi shquakan paraprapashtesat” ishte konstatim i llojit “a të...

Fshatrat shqiptarë të prefekturës së Follorinës

...u vërejt se në Prefekturën e Follorinës dhe Aridea përveç gjuhës shtetërore, greqishtes ende fliteshin nga banorët maqedonishtja, vllahishtja, shqipja, turqishtja, romishtja dhe dialekti...

Greku që do me na vjedhë edhe shqiponjën

Ky greku, Konstantinos Kalymnios (në të vërtetë është vlleh nga Pindi) është kryetari i Epiriotasve të Australisë. Ai pretendon se Shqiponja që ka në...

E vërteta e Fahri Xharrës: Simbolin e shqipes e kemi që nga lashtësia

Kemi 3000 vjet që e bëjmë, përse të mos e bëjmë sot? Kjo nuk është vetëm shenja e shqipes, por me një domethënie mitike...

Arben Llalla kundër “New York Times”: Shqipja gjuha më e lashtë e botës

Studiuesi Arben Llalla nuk pajtohet me botimin e prestigjozes amerikane “The New York Times” që gjuha shqipe radhitet e treta gjuhë më e vjetra të...

Kur shqipja valëvitet kuturu Foto LSA/ Gent Shkullaku

Një tifoz i eksituar nga ndonjë birrë më shumë pushton fushën e blertë në Bergamo, ku u zhvillua miqësorja Shqipëri Ukrainë, e cila përfundoi...

Latest news

Aksident me vdekje në Orikum, mjeti përplas biçikletën, ndërron jetë drejtuesi i saj

Një aksident me vdekje ka ndodhur mbërmjen e sotme në Orikum të Vlorës. Automjeti ka përplasur një biçikletë teksa viktimë ka mbetur drejtuesi i saj. Raportohet...

Opera të dalë nga varësia e shtetit? Ministria “përgënjeshtron” ministren: Keqinterpretim!

Disa ditë pas kësaj deklarate të ministres së Kultures Elva Margariti, kur një debat i madh perfshiu artistët e operas të cilët e gjetën...

Kufizimet nga COVID-19/ Ja 9 vendet që mirëpresin pa kushte udhëtarët amerikanë, në krye të listës Shqipëria

Qytetarët amerikanë zotërojnë një prej pasaportave më të fuqishmë në botë por gjatë pandemisë SHBA u kufizua më shumë se çdo shtet tjetër. Shpërthimi i...

Britanikët protestojnë kundër masave kufizuese, përplasje me policinë

Në Britaninë e Madhe kanë nisur protestat kundër vendosjes së karantinës. Të paktën 15,000 qytetarë u mblodhën në sheshin Trafalgar, që mban sloganin “Ne nuk e...

Hidhet nga kati i pestë i pallatit 60-vjeçarja në Tiranë

Një 60-vjeçare dyshohet të jetë hedhur nga kati i pestë i pallatit ku jetonte në Tiranë. Për pasojë, gruaja  njoftohet të ketë ndërruar jetë. Ngjarja...
- Advertisement -