- Advertisement -

TAG

shqipe

Lashtësia e Çamërisë dhe përse prej fjalës “shqipe” u quajt Epir

Nga Abedin Rakipi Ky qytet antik para-helenik gjendet ne kodrën jashtë fshatit Lëkurës, në Çamëri... Qyteti u themelua nga Kaonët e toskërisë në shekullin e XIV...

Dekreti “Fluturo shqipe” (film)

Ilir Meta në një konferencë për shtyp ka dhënë të gjitha argumentet e tij për zbrapsi zgjedhjet e 30 qershorit, të cilat do e...

Vladimir Orel, gjuhëtari rus i nji Fjalori Etimologjik të Shqipes

Nga Ilir Seci Vladimir Orel asht nji nga gjuhëtarët ma të randësishëm të gjuhësisë moderne sot në botë që asht marrun me studimin e kalimit...

Gjuha shqipe, si ajo fibra që e mban gjallë trungun dhe i bashkon degët me rrënjët

Nga Norbert Jokl Gjuha shqipe shërben si ajo fibra që e mban gjallë trungun dhe i bashkon degët me rrënjët. Duke zbritur përgjatë kësaj fibre drejt...

Latest news

Ngjarje tragjike/ Gruaja hidhet nga pallati në “Don Bosko” të Tiranës, ndërron jetë

Një grua 30-vjeçare i ka dhënë fund jetës së saj, pasi u vetëhodh nga kati i 3-të i pallatit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në lagjen...

Mbërrijnë vaksinat ruse në Maqedoni

Mesditën e sotme arritën në Maqedoninë e Veriut 3000 dozat e para të vaksinës ruse “Sputnik V”. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe dhe ambasadori...

“Pas takimit me Edi Ramën…”, Alfred Peza: Refuzova të kandidoj për deputet, nuk është për mua ajo karrige në këtë fazë të jetës

Alfred Peza ka njoftuar se nuk do të jetë pjesë e listës zgjedhore të 25 prillit. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook, gazetari tregon...

Fitoi betejën me Covid-19, Ardit Gjebrea rikthehet në ekran, ka një mesazh për të gjithë shqiptarët

Moderatori i njohur Ardit Gjebrea, ka fituar betejën me koronavirusin. Lajmin e bëri të ditur vetë ai më herët nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale,...

Një grua vdiq pas dozës së parë, Austria pezullon vaksinën e AstraZeneca

Agjencia Austriake e Shëndetësisë ka deklaruar sot pezullimin e përkohshëm të vaksinimit me AstaZeneca. Ky vendim është marrë nga autoritetet e Austrisë pasi një grua...
- Advertisement -