- Advertisement -

TAG

roman

Libri që parashikoi koronavirusin 39 vite më parë/ Si është e vërteta?

Një sërë njerëzish po shpërndajnë në rrjetet sociale aludimin se autori amerikan Dean Koontz e parashikoi koronavirusin në vitin 1981. Postimet me kopertinën e...

“Të ftuar në rrethin e dhjetë dantesk” të Flutura Açkës ose Nji Roman asht nji akt i naltë krijimit. 

Esse - nga Gjergj Jozef Kola  Mbijetesa e nji vepre arti në përgjithsi e sidomos ajo në gjininë ma të vështirë të krijimit në veçanti,...

“Gurët e vetmisë”/ Autori misterioz Tom Kuka, një roman për masakrën e Çamërisë

Nga Fatmira Nikolli Një e folme çame, mes shqipes më të hershme se e ditëve tona e prapë shqipe e ëmbël, të zë pritë që...

Nobelisti Kazuo Ishiguro dhe jeta si tjetërsi

Nga Ali Aliu Romani “Mos më lër të shkoj” (botimet “Pegi”, Tiranë 2006), i autorit të sivjetëm nobelist Kazuo Ishiguro, me origjinë japoneze dhe me...

Mrekullia Ranieri vazhdon…

Kjo që po ndodh në Angli është e pabesueshme. Leiçesteri i vogël është shumë pranë titullit kampion në Premier League. Askush nuk e kishte...

Latest news

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...

Mike Pompeo akuzon Kinën për gjenocid ndaj pakicave turke dhe myslimanëve

Sekretari i Shtetit të SHBA, Mike Pompeo tha të martën se Kina po kryen gjenocid ndaj pakicave etnike turke të njohura si Ujgurët dhe...

Prokuroria Speciale në Kosovë kundërshton lirimin e Veselit nga paraburgimi

Zyra e Prokurorit të Specializuar i ka çuar argumentet e saj në Gjykatën Speciale të premten për ta kundërshtuar kërkesën e Ben Emmerson, avokatit...

Britania shënon ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë, raportohen mijëra raste të reja në 24 orë

Britania regjistroi sot një rekord prej 1,610 vdekjesh të reja nga koronavirusi, duke shënuar kështu ditën më vdekjeprurëse që nga fillimi i pandemisë. Numri i...

E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?!

Nga Elona Caslli E bija e Ylli Hilës... E bija e Ylli Hilës, luftën e klasave do rilindësh në vitin 2021?! Je grua dhe po ta kursej...
- Advertisement -