- Advertisement -

TAG

Procesi i Berlinit

Scholz i vë “vizën” Ballkanit të Hapur, flet vetëm për procesin e Berlinit

Në konferencë që po mbahet tashmë në Gjermani, kryeministri Edi Rama është munduar të hap edhe temën e Ballkanit të Hapur, por kancelari gjerman...

Ministrja gjermane mbështet “Procesin e Berlinit”, çfarë tha për “Open Balkan”

Ministrja Gjermane për Europën dhe Klimën, Anna Luhrmann në një konferencë të përbashkët me zv.kryeministrin Arben Ahmetaj e bëri të qartë se shteti që...

DW: Von der Leyen në Ballkan nën hijen e konfliktit Kosovë-Serbi

Ursula von der Leyen vazhdon turin e saj në Ballkan, pas qëndrimeve në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, ajo qëndron të mërkurën në Kosovë...

Osmani në vizitën e saj të parë zyrtare në Berlin

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po zhvillon vizitën e saj të parë zyrtare në Berlin. Të martën u prit nga presidenti gjerman, Frank-Walter Steinmeier,...

“Lëri teoritë konspirative”, Kurti “shpërthen” ndaj Ramës: Ndahemi për “Ballkanin e Hapur”

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti në përfundim të takimit me Angela Merkelin në Tiranë u shpreh se kancelarja gjermane nuk i kërkoi që të...

Albin Kurti pas takimit me Merkel: “Procesi i Berlinit” e vetmja rrugë për integrimin drejt Bashkimit Europian

“Së parë është stabiliteti në Kosovë. Së dyti, sundimi i ligji, demokratizimi i cili mundëson media të lira dhe të pavarura dhe veprokun kundër...

Merkel: Open Balkan nuk e zëvendëson Procesin e Berlinit

“Procesi i Berlinit është bërthama e gjithçkaje dhe sigurisht në këtë kontekst nuk mund të zëvendësohet, gjërat mund të përshpejtohen brenda këtij procesi”. Kështu deklaroi...

Aksionet e Shqipërisë në rënie të lirë

Nga Veton Surroi Vendi po shkon në theqafje, syhapur. Po të ishte Shqipëria ndërmarrje ekonomike me aksione në bursë ndërkombëtare, menaxhmenti i saj do të duhej...

Dhjetë pika për normalizimin e marrëdhënieve Kosovë-Shqipëri

Nga Veton Surroi Kosova është shtet i qytetarëve të saj, me shumicë shqiptarë. Në pamundësi që Shqipëria, për shkaqe historike, të bëhet shtet i shqiptarëve,...

Latest news

Socialistët refuzuan t’u jepnin votat për President, Alibeaj anulon mbledhjen e PD-së

Është anuluar mbledhja e thirrur ditën e sotme nga kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj.  Alibeaj ftoi të gjithë anëtarët e...

Steam Deck ofron mbështetjen më të mirë për Windows

Valve tani ka aktivizuar një nga drejtuesit më të rëndësishëm të Windows për Steam Deck, duke i lejuar përdoruesit të ndryshojnë relativisht lehtë sistemin...

Zgjedhjet në PD, Noka: Nuk refuzohet dot vullneti i një populli

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka, duke folur për garën me vetëm një rival, tha se nuk ka pasur ambicie nga persona të tjerë. Sipas...

Zbardhet dosja e Henrik Hoxhaj, si tentoi të ekzekutonte Filip Gjeloshin

Henrik Hoxhaj, 30 vjeçari i cili strehoi në Fier Nuredin Dumanin pas atentatit që iu bë këtij më 29 mars 2022, akuzohet për 8...

Protesta e BSPK, thirrje Kurtit të parandalojë grevën e përgjithshme

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës po mban një protestë në kryeqytet me kërkesën miratimin e Ligjit për Paga. Kryetari i BSPK-së, Atdhe...
- Advertisement -