- Advertisement -

TAG

popullsia

COVID-19, Sllovakia bën tamponin e 2/3 të popullsisë brenda 2 ditëve, ja rezultatet…

Sllovakia është i vetmi vend që po realizon testimin masiv të popullsisë. Brenda dy ditësh ky vend, pjesë e Bashkimit Europian ka bërë tamponin për...

Organizata Botërore për Mbrojtjen e Natyrës ngre alarmin: 50 vitet e fundit popullsia e botës së egër ra me dy të tretat

Popullsitë e botës së egër kanë rënë me më shumë se dy të tretat në më pak se 50 vjet, sipas një studimi nga...

Ulet popullsia/ Dibra humbet një deputet, si lëviz mandati

Në votimet e pranverës së ardhshme, banorët e Qarkut Dibër do të zgjedhin një deputet më pak. Kjo, për shkak se në regjistrat e...

Lindjet që bien dhe njerëzit që ikin, Shqipëria vijon “të shuhet”

Me lindjet që bien dhe njerëzit që ikin, popullsia e Shqipërisë po vijon tkurrjen në mënyrë dramatike. Të dhënat e INSTAT për tremujorin e...

Soset Shqipëria, popullsia ra me 0.3 % më 2018, pakësohet me 7897 persona

Popullsia e vendit shënoi rënie për të tretin vit radhazi më 2018 kryesisht prej emigracionit të lartë dhe rënies së numrit të lindjeve. Sipas...

Parashikimi i frikshëm i OKB: Popullsia shqiptare rrezikon të katandiset me 860 mijë banorë deri në vitin 2100

Shqipëria është nga të paktat vende në Europë që do përjetojë një tranzicion të trishtë të popullisë. Shekulli në të cilin jetojmë do të mbyllet...

Si po plaket Shqipëria: “Ikin” 19 mijë të rinj, shtohen 11 mijë pleq në 2017-n

Shqipëria po humb gjithnjë e më shumë nga dividendi i saj demografik për shkak se popullsia po pakësohet me ritme të shpejta në grupmoshën...

Byroja botërore e popullsisë, shqiptarët me tkurrje deri në 2050

Sipas Listës së të Dhënave të Byrosë Botërore të Popullsisë 2017, toka do të banohet nga 9.8 miliardë njerëz deri në vitin 2050. Kjo...

Plaket popullsia, dyfish më shumë 80-vjeçarë në Shqipëri

Ndërsa numri i personave të moshës së tretë po rritet me ritme të shpejta dhe ai i lindjeve po ulet, Shqipëria po përballet me...

Latest news

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Qyteti që nuk buzëqesh

Nga Jona Koprencka Në vitin 2009 nisa studimet e larta pranë universitetit “Aleksandër Xhuvani” në Elbasan. Kujtoj ende se si gumëzhinte nga zërat dhe lëvizjet...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...
- Advertisement -