Organizata Botërore për Mbrojtjen e Natyrës ngre alarmin: 50 vitet e fundit popullsia e botës së egër ra me dy të tretat

Duhet të lëçisni

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Popullsitë e botës së egër kanë rënë me më shumë se dy të tretat në më pak se 50 vjet, sipas një studimi nga Organizata Botërore për Mbrojtjen e Natyrës (WWF).

WWF paralajmëron se natyra po shkatërrohet nga njerëzit me një formë që nuk është parë më parë.

Jeta e egër është “në rënie të lirë” ndërsa djegim pyje, peshkojmë mbi detet tona dhe shkatërrojmë zona të egra, thotë Tanya Steele, shefe ekzekutive në WWF.

“Ne po shkatërrojmë botën tonë, vendin që ne e quajmë shtëpi, duke rrezikuar shëndetin, sigurinë dhe mbijetesën tonë këtu në Tokë. Tani natyra po na dërgon një SOS të dëshpëruar,” tha Steele.

Çfarë nënkuptojnë numrat?

Studimi vështroi mijëra lloje të ndryshme të botës së egër të monitoruar nga shkencëtarët e ruajtjes në habitate në të gjithë botën.

Ata regjistruan një rënie mesatare prej 68% në më shumë se 20,000 popullsi të gjitarëve, zogjve, amfibëve, zvarranikëve dhe peshqve që nga viti 1970.

Rënia ishte provë e qartë e dëmit që aktiviteti njerëzor po i bën botës natyrore, tha Dr Andrew Terry, drejtor i ruajtjes në Shoqërinë Zoologjike të Londrës (ZSL).

“Nëse asgjë nuk ndryshon, popullatat pa dyshim do të vazhdojnë të bien, duke e çuar jetën e egër drejt zhdukjes dhe duke kërcënuar integritetin e ekosistemeve nga të cilat varet,” shtoi ai.

Të dhënat e zhdukjes janë përpiluar nga Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës (IUCN), i cili ka vlerësuar se më shumë se 100,000 specie bimësh dhe kafshësh janë të kërcënuara për t’u zhdukur.

Në vitin 2019, një panel ndërqeveritar i shkencëtarëve arriti në përfundimin se një milion specie (500,000 kafshë dhe bimë dhe 500,000 insekte) kërcënohen të zhduken, brenda disa dekadave.

_114299920_gettyimages-697403940_africanelephant.jpg_114299929_wwf_decline_gra640-nc.png_114299925_wwf_stats_inf640-nc.png

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kosova drejt KARANTINËS, ministri i Shëndetësisë paralajmëron rikthimin e kufizimeve për shkak të situatës së COVID-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka paralajmëruar qytetarët se mund të ketë rikthim të kufizimeve për shkak të situatës me COVID-19. Ai tha...