- Advertisement -

TAG

Petro Marko

Sa të vegjël që jemi dhe sa rrëmujë bëjmë!

Sa të vegjël që jemi dhe sa rrëmujë bëjmë! Kurse atje lart, qetësi e madhe! Yjet nuk bëjnë luftë kundër njëri-tjetrit. Cilido ka vendin e tij! Në 25...

Këshilltarët kërkojnë mbledhje jashtë radhe, u përgjigjet Leli: Mund të diskutojmë online më 24 qershor

Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli ka reaguar pas kërkesës së këshillit Bashkiak për mbledhje në mënyrë fizike, duke theksuar se një gjë...

“Pas festës me ndihmat, erdhi lufta për bukën e gojës”, kur Petro Marko shkruante për tërmetin

Në librin “Retë dhe Gurët”, njohur ndryshe si “Intervistë me vetveten”, shkrimtari, publicisti dhe gazetari i njohur Petro Marko (1913 -1991), shkruante edhe mbi...

Nga t’ia mbajmë? (shkruar në vitin 1936)

Nga Petro Marko, 1936 Nga t’ia mbajmë? Kudo dyert janë të mbyllura! Vetëm një është shtegu… T’i derdhemi që të gjithë kërmës së arkës së...

Sot homazhet për të ndjerin Muhamet Liko. Në dhimbje e lot “Parodistët e Vlorës” i japin lamtumirën mikut të tyre

Në teatrin “Petro Marko” të qytetit të Vlorës po mbahen sot homazhet për ndarjen nga jeta të parodistit Muhamet Lika. Familjarët, miqtë dhe kolegët në...

Meshkuj, kudo meshkuj, Tirana është mashkullore

Nga Petro Marko Për gratë shqiptare në vitin 1937. Meshkuj, kudo meshkuj. Tirana është mashkullore. Apo s'është kështu? Ku janë gratë, në shtëpi, të burgosura, të...

Petro Marko, dhe spanjollja e dashuruar me shqiptar që kaut i thoshte “burrë lope”

Nga Ilir Levonja Me rastin e datëlindjes së Petro Markos (25 nëntor 1913), po risjell një ese të cilën e kam shkruar këtu e katër...

Gjaku i himariotëve është shqiptar, një histori me Ali Pashën dhe propaganda greke

Nga Petro Marko Ç’jemi ne? Pra ç’jemi ne? Shqiptarë! Po pse e humbëm gjuhën? Unë do të them ato që di: Pse nënat plaka, gjyshët dhe...

Orkestra unike e harpave italiane, koncerte në Tiranë dhe Vlorë

Orkestra " Ventaglio D’Arpe " ka ardhur për herë të parë në Shqipëri, për të mbajtur një tur koncertor në Vlorë dhe në Tiranë....

Kur e ke fqinjin të lojtur

Nga Enkel Demi Është banale të kesh një fqinj si Greqia. Është e rëndomtë të mundohesh të gjesh një shfajësim për arsyen pse çmenden marrëdhëniet...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -