- Advertisement -

TAG

Paramithia

Abuzimet e autoriteteve greke ndaj shqiptarëve të Çamërisë (1925)

Nga Aurenc Bebja Në faqen n°238 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në shkurt të 1925, gjejmë një letër të veçantë të...

Si duket sot Paramithia, Preveza dhe Parga e Çamërisë (Foto)

Nga Klodiana Qamo Gjatë një udhëtimi nëpër Greqi, kam fotografuar fshatrat e krahinës së Çamërisë. Dikur krahina popullohej krejtësisht nga popullsia martire çame. Edhe pse...

Nuk mundet me na ba keq Dielli i Shqypnis, sado me na djeg

Nga Edison Ypi Kujtesa nga Prishtina ka rënë në dashuri me një çam nga Paramithia. Një lab nga Salaria në gjunjë dhe me lot në...

Flisnin me ullinjtë e vrarë të Çamërisë

Dritan Osmani është autori i një libri me poezi, i cili megjithëse jeton jashtë Shqipërisë vargjet i gjen mes Shqipërisë dhe shqiptarëve. Ai ka botuar...

Paramithia, Preveza e Parga e vitit 1926 (foto)

Disa fotografi të rralla të Paramithisë, Pargës e Prevezës, të marra në Arkivën e Shtetit, japin panoramën e krahinës së Çamërisë në vitin 1926....

Dëshmia rrënqethëse/ Fatime Pronjo: I ruaj ende flokët e djalit që ma vranë grekët para syve

“E quajtur Merushe nga Dovani u burgos me 3 çiliminj dhe doli vetëm nga burgu, atje i la të vdekur të tre.” “Masakra në Çamëri”,...

E mbijetuara e genocidit: Ta shoh edhe një herë Çamërinë, pa le të vdes…

Rrëfimi  rrënqethës i Meno Dines/ Kur la oborret e Paramithisë në moshën 8-vjeçare për të mos u kthyer kurrë më. Masakrat e grekëve dhe...

Harta e pronave të Paramithisë para genocidit, në vitin 1940

Paramithia është një ndër qytetet e krahinës së Çamërisë, e banuar dikur nga popullsia e Çamërisë. Si qytete të tjera të kësaj krahine edhe...

Rrëfimi rrënqethës i Sali Bollatit: Pas 66 vjetësh kthim tek dhimbja në Çamëri 

“Hidhërimi im i madh, nuk gjeta dot vendin, ku u varrosën të afërmit e mi: vëllezërit Faruku 5 vjeç, Ferhat 13 vjeç dhe motra...

1911/ Lovro Mihaçeviç: Himara kishte 2000 shqiptar dhe asnjë grek në vitin 1908

Fakte historike nga libri i priftit studiues nga Kroacia që përshkoi me këmbë çdo cep të tokës shqiptare, për të hartuar statistikat e pakontestueshme...

Latest news

Atentat me bombë në tubimin e Erdoganit

Mediat turke raportojnë për një atentat të shmangur ndaj presidentit turk Rexhep Tayip Erdogan. Ngjarja ka ndodhur teksa Erdogan po merrte pjesë në një tubim...

E konfirmon qeveria: Kurti nuk e viziton SHBA-në këtë vit

Plani i Kurtit për të shkuar në Amerikë gjatë muajit nëntor mbeti vetëm synim. Para 70 ditëve, kryeministri Kurti u pati treguar deputetëve në...

Duke shëtitur në Amerikë, Rama zbulon shqiptarin: E gjeta nga emri i lokalit

Kryeministri Edi Rama ndodhet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Sikurse e ka zakon, shefi i qeverisë shqiptare nuk ka harruar të përcjellë humor...

Tragjedia në Bullgari, familjarët kërkojnë përgjegjësi

Familjarët e viktimave kërkojnë që sa më shpejtë të zbardhet e vërteta rreth tragjedisë në Bullgari ku humbën jetën 45 persona dhe 7 të...

Rama në SHBA, takohet me përfaqësues të industrisë automotive: Mundësi bashkëpunimi

Kryeministri Edi Rama ndodhet në mjediset e organizatës “Automation Alley” në Shtetet e Bashkuar të Amerikës. Së fundmi Rama ka postuar pamjet gjatë kësaj vizite...
- Advertisement -