Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Si duket sot Paramithia, Preveza dhe Parga e Çamërisë (Foto)

Nga admin 0

Nga Klodiana Qamo

Gjatë një udhëtimi nëpër Greqi, kam fotografuar fshatrat e krahinës së Çamërisë. Dikur krahina popullohej krejtësisht nga popullsia martire çame. Edhe pse kanë kaluar më shumë se 93 vite nga dëbimi i dhunshëm i kësaj popullsie, përmes genocidit grek, këto janë disa nga pamjet e jetës së përditshme nga Paramithia, Preveza e Parga.

Deri në qershor të vitit 1944, kjo panoramë e krahinës së Çamërisë banohej nga popullsia shqiptare, e cila u shpërngul me forcë nga trojet e veta duke lënë pas viktima, së bashku me pronat e tyre.

Ky koleksion fotografish është vetëm një pjesë e vogël e kujtimeve që kam në Pargën, Prevezën dhe Paramithinë e Çamërisë.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej