- Advertisement -

TAG

Naim Frashëri

Basha: Në truallin e shkollës “Naim Frashëri” në Durrës do ndërtohet qendër tregtare për të pastruar paratë e Çelajt e Dakos

Kryedemokrati Lulzim Basha ka denoncuar zhvendosjen e një shkolle në Durrës, në truallin e të cilës deklaroi se do të ndërtohet një qendër tregtare. Nga...

Meta në ceremoninë e 175-vjetorit të lindjes së Naim Frashërit: Vargjet e tij janë aktuale në çdo kohë

Presidenti Ilir Meta ka marrë pjesë në ceremoninë përtkujtimore të 175-vjetorit të atdhëtarit të shquar Naim Frashërit. Në një shënim në rrjetet sociale, Meta shkruan...

U përpoq të recitonte vargjet e Naimit, “ministri më i lexuar” i Ramës bëhet lëmsh (film)

2 Mars 2019 Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, ishte i pranishëm në Samitin e II të Diasporës, ku dha çmimin “Diaspora dhe angazhimi...

Një ditë Pavarësie në shiun e Tiranës

Nga Linda Karadaku Në këtë shi që bie pothuaj çdo 28 nëntor, e shoh Shqipërinë si vendin amë dhe strehë të sigurtë (pavarësisht sa herë...

Serbia në panik: Shqiptarët po zgjohen!

Nga Fahri Xharra “Shqiptarët e Kosovës dhe të Metohisë, me ndihmën e Perëndimit, e krijuan shtetin e dytë shqiptar në Ballkan. Në Maqedoni po ndodhë...

Faik Konica tallej me Naim Frashërin

Nga Armand Plaka Faik Konica, sikurse vepronte më shumë të tjerë, thumbonte e madje edhe tallej me Naim Frashërin, duke e akuzuar si krijues naiv,...

Violinistja shqiptare e famshme në Gjermani nderohet me medaljen “Naim Frashëri” (Film)

Si shumë shqiptarë edhe Ervis Gega u largua nga Shqipëria së bashku me familjen në vitin 1990. Studimet e larta për violinë i përfundoi...

Pesë varrimet e Naim Frashërit

-Varrimi i parë, 20 tetor 1900 ne varrezat “MerdivenKoj” në Stamboll! -Varrimi i dytë, 3 qershor 1937! Mbreti Zog solli në Shqipëri eshtrat e Naim Frashërit...

Përse na duhen heronjtë…

Miti i Skënderbeut qëndron në faktin se ai arriti të projektojë të ardhmen, ndërsa ata që kanë sot në dorë fatin e Shqipërisë po...

Një studim i rrallë francez për shtypin shqiptar të viteve 1848 – 1939

Burimi: gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France Nga Aurenc Bebja*, Francë - 22 Shkurt 2017 Shkrimi në vijim është botuar në revistën e Universitetit të Shkencave...

Latest news

Vetingu i politikanëve, Manjani: Seksi për popullin, por një spekulim i madh

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani komentoi në studion e “Opinion” nismën e Partisë Demokratike për vetting në politikë. Manjani tha ndër të tjera se...

Burri i ambasadores së Shqipërisë në BE me firmë MIKROKREDISH, ja si Elton Janina jep borxhe nga një apartament në ISH-BLLOK me mikrobankën qindra...

Ambasadorja e Shqipërisë në Bashkimin Europian prej 2014-ës është Suela Janina. Diplomate me 20 vite karrierë ka menduar që shqiptarëve përveç negociatave për hyrjen...

Mejdini: Vetëm BE ka investuar 42 mln euro për vetingun

Teksa PD ka propozuar vettingun e politikanve, gazetarja Fatjona Mejdini tha se ky proes është i kushtueshëm. Ne studion e "Opinion" ajo tha se për...

Bardhi: Drejtësia ka të dhëna për politikanë që rrinë gjithë ditën në telefon me kriminela

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme në emisionin “Opinion”.  Bardhi tha se organet...

Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm. Rakacolli tha se...
- Advertisement -