- Advertisement -

TAG

Mbretëresha Geraldinë

Princ Leka dhe Elia Zaharia bëhen prindër për herë të parë. Ja cili është emri i vajzës

Princ Leka dhe Elia Zaharia janë bërë prindër për herë të parë. Elia ka sjellë në jetë një vajzë në maternitetin “Mbretëresha Geraldinë”. Burime bëjnë me...

Një vajzë dhe një djalë, dy foshnjet e para të 2020 (emri)

Dy prindër u bekuan me një fëmijë në sekondat e parë të vitit 2020. Eshtë një vajzë dhe ka lindur në maternitetin "Mbretëresha Geraldinë", në...

Historia e bizhuterive të Mbretëreshës Geraldinë (Foto)

Nga Avni Dani, Tiranë – 22 Tetor 2019 Përshkrimi i figurës së Mbretit Zog është ndoshta vizatimi me kontrastet më të thella. Kundërshtarët nuk kanë...

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë në inagurimin e stacionit radiofonik në Tiranë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Gusht 2019   “Excelsior” ka botuar, të shtunën e 3 dhjetorit 1938, në faqen n°8, fotografinë e mbretit Zog dhe mbretëreshës Geraldinë,...

Shija e Mbretëreshës Geraldinë për modën pariziane dhe fustani i nusërisë porositur në Paris

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Korrik 2019 Gazeta franceze, “Paris-soir”, ka botuar, të hënën e 25 prillit 1938, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me...

Mbretëresha Geraldinë: Dje, e admirova Shqipërinë; sot, e dua atë; nesër, shpresoj që t’i shërbej asaj

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Korrik 2019  “Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 shkurtit 1938, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me...

Excelsior (1939) / Ja emrat e zgjedhur nga mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë për fëmijën e tyre

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Qershor 2019  “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 29 marsit 1939, në faqen n°2, një shkrim mbi emrin e ardhshëm të...

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë refuzuan të kalonin natën në “Hotel Roma”, në Riga (Letoni).

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Maj 2019   “L’Œuvre” ka botuar, të martën e 18 korrikut 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me vendimin e...

Mbretëresha Geraldinë në 1938-ën: Unë dëshiroj të kujdesem mbi të gjitha për gratë dhe fëmijët e vendit tim të ri

Nga Aurenc Bebja “Paris-Midi” ka botuar, të martën e 26 prillit 1938, në ballinë, intervistën ekskluzive të korrespondetit të saj me mbretëreshën e ardhshme të Shqipërisë, të...

Paris-Midi 1938/ Planifikimi i takimeve të Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë në SHBA me presidentin Roosvelt

Nga Aurenc Bebja  “Paris-Midi” ka botuar, të premten e 29 prillit 1938, në ballinë, një shkrim në lidhje me qëllimet e Mbretit Zog dhe Mbretëreshës Geraldinë për...

Latest news

Goditi policin, arrestohet 43 vjeçari në Tiranë

Arrestohet një 43 vjeçar në Tiranë pasi ka goditur një punonjës policie. “Po nga specialistët për Hetimin e Krimit në Komisariatin e Policisë Nr.4 u...

Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen para kohe nga jeta të gazetarit: I jam pranë familjes

Kreu i Partisë demokratike Lulzim Basha ka shprehur ngushëllimet për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena. Gazetari humbi betejën me Covid në moshën...

Kishin bërë gati 10 kg kanabis për të shitur, pranga të riut në Fier, në kërkim autori tjetër

Sekuestrohen 10 kg lëndë narkotike në Fier, ndërsa në pranga ka rënë një i ri. Në kuadër të operacionit të koduar “Hoxhara” u arrestua...

Tabaku: 70% e shkollave dhe kopshteve të Tiranës pas tërmetit, nuk janë rindërtuar

Deputetja e PD Jorida Tabaku ka nxjerrë të tjera fakte për procesin e rindërtimt në Tiranë. Këtë herë bëhet fjalë për institucionet arsimore në...

U hap vetëm për plazhin, mbyllet Bypassi i Vlorës

Mbyllet Bypass i Vlorës. Pas hapjes provizore për shkak të sezonit turistik tashmë ky segment rrugor do të qëndrojë i mbyllur. Ende nuk ka...
- Advertisement -