- Advertisement -

TAG

Ledi Shamku

Demokraci me brekushe

Dje dhe nesër Nga Ledi Shamku Dola sot paradite, se nuk kisha qepë. Ngjitur me qepët, ishin hudhrat dhe ngjitur me hudhrat ishte një bar-kafe, me...

Mbi librin “Rreziku shqipo-shqepan për shqipen”

Nga Ledi Shamku “Shqipja që u rrezikoka nga shkurtimet e adoleshentëve në celular apo se nxënësit mezi shquakan paraprapashtesat” ishte konstatim i llojit “a të...

Martirët dhe dëshmorët e kombit të bulevardit

Nga Ledi Shamku Nuk jam këto ditë në Tiranë, por nuk është aspak e vështirë sot me qenë virtualisht edhe kur nuk je fizikisht. Virtualisht pra...

Ligji i arsimit, më i miri që ka prodhuar ndonjëherë Parlamenti Shqiptar

Nga Ledi Shamku Kam ditë që vërej prej së largu. E ndoshta pikërisht pse prej së largu, shoh ndoshta pak më qartë ngaqë e papërfshirë...

Letër për nxënësit, “shkolla nuk të bën të ditur”

Letër një shkollari nga Ledi Shamku E diela jote e fundit e pushimeve të verës. Këtë javë do t’i kthehesh shkollës. Lum ti! Ta...

Të dashura portale, qetësoni titujt

Nga Ledi Shamku Titujt e portaleve që u referohen lajmeve që kanë lidhje me shqiptarët, shqipen ose shqiptarinë, meritojnë një studim të vërtetë antropologjko-kulturor (për...

Letër prindërve të nxënësve

Nga Ledi Shamku Po ju shkruan një prind nxënësish, një gocë zyshe e një zyshë njëherazi; po ju shkruan po ashtu edhe ajo që beson...

Xhaxhi Miti, ik në shtëpi, film i parë

Nga Ledi Shamku Për së pari marr përsipër të them veç ato që di, se gjithologjia nuk është lëmi im “studimor”. Pra, nuk e kam...

Artan Gaçi: Të hetojmë genocidin ndaj Çamërisë, është çështje shqiptare

  “Çamëria është një krahinë shqiptare. Prej 10 vjetësh së bashku me familjen time shkoj dhe vizitoj ato troje” Deputetët socialistë, Ledi Shamku dhe Artan Gaçi,...

Greqia zyrtare, ose “Nihil novi sub soli”

Nga Ledi Shamku Kam mbetur pa fjalë nga çka tha në Tiranë, mu në mes të Tiranës zyrtare, këshilltari i Kryeministrit grek. Sikundër kam mbetur...

Latest news

Bie nga lartësia duke punuar, 59-vjeçari nga Korça dërgohet me helikopter drejt Tiranës

Një 59-vjeçar është plagosur rëndë në Korçë, pasi ka rënë nga lartësia duke punuar. Sipas informacioneve nga policia bëhet e ditur se një shtetas i...

Greqia “ngrin” Marrëveshjen e Prespës, Shqipëria dhe RMV mbeten te “dera”

Një postim në Instagram i kryeminsitrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ka shkaktuar reagime të ashpra nga diplomacia greke duke shkuar deri aty...

KQZ zyrtarizon mandatet e 25 Prillit, si bëhet shpërndarja e deputetëve (film)

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e thirrur ditën e sotme zyrtarizon mandatet e 25 Prillit për kandidatët dhe partitë politike. Kreu i qeverisë Edi...

Zgjedhjet vendore të 30 qershorit/ Kushtetuesja s’pranon Pjerin Ndreun dhe Erion Veliajn, rrëzon dy kërkesat

Nis shqyrtimi i padisë për zgjedhjet vendore të 30 qershorit. Shoqata e Autonomisë Vendore, e drejtuar nga kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj, kërkoi që...

Zgjedhjet e 25 Prillit/ Ambasadori i OSBE: Presim raportin përfundimtar, gati të ndihmojmë në zbatimin e rekomandimeve

Ambasadori i OSBE në Tiranë, Vicenzo Del Monaco, ka reaguar për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ambasadori ka deklaruar se ata, janë në pritje të...
- Advertisement -