Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Demokraci me brekushe

Nga 27.al 0

Dje dhe nesër

Nga Ledi Shamku

Dola sot paradite, se nuk kisha qepë. Ngjitur me qepët, ishin hudhrat dhe ngjitur me hudhrat ishte një bar-kafe, me një azgan televizor përjashta.

Ky azgan-xhomllik-televizori po jepte një film, ku dy jaranë po ziheshin turqisht. Rreth e rreth televizorit ishin ul ca kalamaj, kalaburra, kalagra, kalaçuna e kalaçupa që as gëk, as mëk, po sytë te jaranët gyzel-gyzel.

Dola sot pasdite prapë, se nuk kisha nerva. Nervat i gjeta te një tjetër bar-kafe, me një tjetër azgan televizor përjashta. Ky azgan-xhomllik-televizori po jepte një film, ku një sulltan me një pashà po ujdisnin turqisht. Rreth e rreth televizorit ishin ul ca kalamaj, kalaburra, kalagra, kalaçuna e kalaçupa që as gëk, as mëk, po sytë te sulltani alla-alla!

Seç kam një bindje që shqiptarushët e nesërm do mësojnë të flasin masivisht turqisht, siç mësuam ne shqiptarushët e djeshëm të flisnim masivisht italisht: nga televizori.

Demokraci me brekushe!!!!

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej