- Advertisement -

TAG

Ibrahim Rugova

Gjunjëzimi para Presidentit

Në 13 vjetorin e vdekjes kryeministri Ramush Haradinaj ka përkujtuar Presidentin Ibrahim Rugova. Kreu i qeverisë më pas ka shënuar: “Ushtarët e Ibrahim Rugovës dhe të...

“Kosova i ka kufijtë dhe territorin e vet”

Nga Enver Robelli Nga një ligjëratë e dr. Ibrahim Rugovës, mbajtur në Forumin Shkencor të Schwarzenbergut në Vjenë në fillim të viteve 90-të a) Kosova dhe...

Lufta nis me serbët e mbaron mes shqiptarëve…

Nga Frrok Çupi  Nisi me Millosheviqin e mbaroi me Rugovën e Berishën. Luftëtarët e UÇK e kthyen historinë aty ku ishte…. Në fakt as kundër serbëve nuk...

Video e papublikuar më parë: Zyrtarët amerikanë duke i thënë Rugovës “Rroftë Kosova” (film)

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Avdullah Hoti, ka postuar në profilin e tij në Facebook një video e cila tregon raportin e hershëm...

Ibrahim Rugova me bashkëshorten në vitet e rinisë

Brun e më flokë të ç’thurur, kështu ishte Ibrahim Rugova. Brune e me flokë të rregullta të gjata, kështu ishte Fanë Rugova. Një fotografi po...

Pasioni për gurët, i Ibrahim Rugovës dhe i Gëtes

Nga Armand Plaka Dihet se ish-Presidenti i ndjerë i Kosovës, Dr. Rugova, kishte një pasion shumë të madh për gurët dhe në shtëpinë e tij...

Rama, homazhe në nder të Rugovës dhe Jasharit

Në vijim të qëndrimit në Kosovë, Kryeministri Edi Rama, ka bërë këtë të premte homazhe me rastin e përvjetorit të shpalljes së pavarësisë. Përmes një...

Kthimi te gjuha e sharrëxhinjve

Nga Veton Surroi 1. Më 1970, kur babai im, Rexhai Surroi, tha se “gjuha shqipe nuk është më gjuhë e sharrëxhinjve dhe e hamajve”, qe një...

Berisha: Përplasja ime me Ibrahim Rugovën në vitin 1996

Ish-kryeministri Sali Berisha, flet në RTK për raportet e tij me ish-presidentin e Kosovës , duke sqaruar gjithë tymnajën për mosmarrëveshjen e tij me te. Berisha...

Legjendat rreth “legjendave”, për shkak të një fotoje

Nga Mero Baze Kjo është një foto që bëhet popullore zakonisht javën e parë të marsit, kur është përvjetori i martirizimit të Jasharëve, ose në...

Latest news

Braktisi emisionin në Top Channel, Shabani: Transparencë për pagesat nga 10 mijë apo 25 mijë euro për emisionet në televizionet private

Endri Shabani, drejtues i Nismës Thurje, mbrëmë braktisi emisionin e Eni Vasilit “Open” në Top Chanel, pasi kjo e fundit e ndërpreu gjatë ligjërimit...

Shkarkimi i Metës, mblidhet sërish sot në orën 11:00 Komisioni i Ligjeve

Presidenti Ilir Meta është thirrur sërish sot nga Komisioni i Ligjeve për të dhënë shpjegimet e tij në lidhje me kerkesen e maxhorancës për...

Serbia paguan ata që vaksinohen, 25 euro për qytetarët deri në 31 maj

Serbia ka premtuar se do t’i paguajë qytetarët me 25 euro nëse ata vaksinohen kundër COVID-19. Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se nisma do të shpërblente...

Grabitën punonjësin e “Exchange-s” në mes të Tiranës, kapet një prej autorëve

Finalizohet operacioni policor i koduar “Valuta”. Operacioni i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Nr. 3, në bashkëpunim me Sektorin e Krimeve ndaj Jetës dhe Pronës...

Zoran Zaev vaksinohet sot me Sinovac

Ditën e sotme do të vaksinohet me vaksinën e prodhuar në Kinë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Në njoftimin e kryeministrisë bëhet...
- Advertisement -