- Advertisement -

TAG

Heroi Kombëtar

Urimi i kapitenit legjendar për 28 Nëntor

Kapiteni legjendar i Shqipërisë, Lorik Cana ka uruar për festën e 28 Nëntorit të gjithë shqiptarët. Ish-futbollisti Cana, ka uruar shqiptarët për festën e tyre...

Përurohet në Parma busti i heroit kombëtar, Gjergj Kastriot Skënderbeu (foto)

Si pjesë e edicionit të 13-të të muajit të Kulturës Shqiptare, në parkun Eunice Kennedy u vendos një monument kushtuar Gjergj Kastriot Skënderbeut. Skënderbeu ishte...

Skandal/ Mediat greke: Gjergj Kastrioti është me origjinë greke

Ismail Patrioti Jashari, ka bërë një status në facebook dhe ka postuar një foto ku shkruhet se mediat greke shkruajnë që Gjergj Kastrioti, qenka...

Të njohim heroin kombëtar…

Një fëmijë i klasave fillore merr për detyrë të shkruajë dy fjali për Skënderbeun, heroin tonë kombëtar. Përgjigjia e mëposhtme të lë pa fjalë.

Gafa e Ramës, shan ata që e akuzojnë për kullën e Prek Calit, por shkruan gabim emrin e heroit

Kryeminstri i Shqipërisë Edi Rama është kufizuar te një koment i shkurtër sa i përket shembjes së kullës së heroit Prek Cali, në Vermosh. “Unë...

Skënderbeu do hiqet e mbulohet sërish, po varfëria që s’mbulohet

Nga Ben Andoni Nëse instalacioni alla-shqiptar i strukturës që pengonte imazhin e ekuestrit të Skënderbeut ka mbushur lajmet këto ditë dhe ka tërhequr njerëz pa...

Karolina e Veriut/ Protestuesit rrëzojnë statujën e ushtarit në nder të heroit kombëtar

Protesta në Karolinën e Veriut kanë rrëzuar një statujë të një ushtari në nder të heroit kombëtar për të shprehur kundërshtimet e tyre rreth...

Zhduket pa asnjë gjurmë tabloja mbi 200-vjeçare e Skënderbeut

Tablo e piktorit Gjergj Trifoni nga Berati, ku pasqyron Skënderbeun me sfond lagjen Mangalem në Berat Piktura është punuar në bojra vaji dhe ka përmasat...

Me ‘i dhi n’te…

Në Shkodër, në kohën e komunistëve, dikush mundi të blejë një televizor dhe si e donte zakoni të afërmit, dashamirët i shkonin për urim...

Heshtje vrastare…

Nga Ilir Seci Sivjet në gusht, kur isha në Krujë, mbasi vizituem Muzeun e Heroit tonë Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeut, ndaluem në tregun e njoftun...

Latest news

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...
- Advertisement -