- Advertisement -

TAG

Gjurmë Shqiptare

Superskandal, kush ishte kryeagjenti grek në Shqipëri? (film)

Ai njihet si një antishqiptar i madh… Themeloi organizatën ekstremiste greke “Mavi”, por sot u bë me bust në Shqipëri. Mos humbisni videon e dokumentarit...

Dëshmi tronditëse: Si u masakruan shqiptarët e Çamërisë nga grekërit? (film)

Në emisionin “Gjurmë shqiptare” vijnë rrëfime tronditësve të shqiptarëve të mbijetuar në Çamëri. Ata flasin për krimet, përdhunimet, vrasjet e fëmijëve, varret masive. Shumë shtëpi janë...

“Gjurmë Shqiptare”: Lunxhëria pellazge (Film)

Shumë udhëtarë, historianë e studiues, e kanë quajtur një krahinë të banuar nga shqiptarë me prejardhje pellazge… Historia e një krahine, e traditës, kulturës dhe...

“Gjurmë Shqiptare”: Toka e Shqiponjave!

Shqipëria e parë përmes historianëve, studiuesve e udhëtarëve më të famshëm nga lashtësia e deri më sot. Një udhëtim i jashtëzakonshëm që zbulon pellazgët, ilirët,...

Përrallë me mbret me një klloun brenda (film)

Froni shqiptar ka qenë i lakmuar shpesh, jo vetëm nga shqiptarët, por edhe nga të huajt, dyer të mëdha, familje fisnike, por edhe mashtrues...

“Gjurmë Shqiptare”: Ilirida, të vërtetat e jashtëzakonshme (film)

Nga Marin Mema Maqedonia e lashtë dhe ajo e sotme... Një udhëtim që zbulon të vërtetat, rrënjët, deformimet. Cila është lidhja mes Maqedonisë së lashtë dhe...

Dokumentari i Marin Memës për Prevezën, reagojnë grekët

“Ai vlerësohet si një person i rrezikshëm për sigurinë kombëtare që prej vitit 2012" Në ciklin “Gjurmë Shqiptare” këtë të shtunë, gazetari Marin Mema solli...

Gjurmë Shqiptare: Preveza në Greqi, ku ende flitet gjuha shqipe (film)

Nga Marin Mema Një dokumentar nga Preveza që sjell historinë e dikurshme të këtij qyteti, ashtu siç sjell edhe realitetin e sotëm, realitet që ruan...

Latest news

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Haiku nga Kobayashi Issa (15 qershor, 1763 – 5 janar 1828)

Me tim atë Me tim atë do të shihja muzgun mbi fushat e gjelbra . . . Bora po shkrin Bora po shkrin dhe fshati përmbytet nga fëmijët. . . . Mbi një degë Mbi një degë që pluskon teposhtë...
- Advertisement -