- Advertisement -

TAG

Gentian Alimadhi

Shqiptarët dhe lufta me gjykatat europiane. Edhe sa duhet të vuajnë shqiptarët si pasojë e paaftësisë së shtetit të tyre?

Nga Gentian Alimadhi Shqiptarët e pafat vazhdojnë të ngelen të tillë. Të dënohesh për një vepër penale të kryer e pranon edhe morali i vetë...

Fallcoja si themel i shoqërisë shqiptare

Nga Carloalberto Rossi Avokati Gentian Alimadhi, për të cilin ndjej respekt dhe miqësi, në përfundim të një analize të vlefshme sociologjike të realitetit politik shqiptar, beson se për...

Çdo popull ka qeverinë që meriton apo çdo qeveri ka popullin që meriton?

Një nga shqiptaro-italianët më aktivë për çështjen e Shqipërisë në Itali, trajton teorinë e preferuar të diskutimit publik mbi qeverisjen në Shqipëri se populli...

Pse shqiptarët kandidojnë për forcat ekstremiste

Nga Gentian Alimadhi Zgjedhjet administrative e europiane që mbahen në 26 maj në Itali kanë një veçanti për Shqiptarët e Italisë. Si asnjëherë më parë...

Gentian Alimadhi, shqiptari që synon të bëhet kryebashkiak i Parmës

Gazeta italiane “La Reppublica” i ka kushtuar një artikull të gjatë 44-vjeçarit shqiptar, Gentian Alimadhi i cili synon të bëhet kryetar bashkie në qytetin...

Latest news

Plagosje me armë zjarri në Kavajë, plagoset në këmbë 34 vjeçari

Një plagosje me armë zjarri ka ndodhur mesnatën e kaluar në Kavajë. Policia njofton se është plagosur në këmbë shtetasi Sh. Sh., 34 vjeç, i...

Një roman që të ndjek pas edhe kur e ke mbaruar së lexuari

Nga Miranda Haxhia Kohët e fundit, leximet e librave i kam kryer në udhëtimet e shpeshta Tiranë-Berat e anasjelltas. Ashtu filloi edhe libri “Flama” me...

Drejtshkrimi i gegnishtes ose gegnishtja e standardizueme

Sapo doli nga shtypi libri me rregullat e drejtshkrimit të gjuhës shqipe në gegnisht, botim cilësor i Fondacionit ALSAR. Është hera e parë që botohet...

Franca vazhdon vaksinimin me Johnson & Johnson

Franca ka në plan të vazhdojë vaksinimet kundër Covid-19 me vaksinën e prodhuar nga Johnson & Johnson, pavarësisht raporteve të efekteve anësore të trombozës...

Mali i Zi: Mohimi i gjenocidit rrezikon qeverinë e reformuar

Ministri malazez i Drejtësisë, Vladimir Leposaviq mohon gjenocidin në Srebrenica të Bosnjës. Kjo mund të shkaktojë shpërbërjen e qeverisë të krijuar vjeshtën e kaluar...
- Advertisement -