- Advertisement -

TAG

Fan Noli

Gazeta Franceze (1934)/ Kur Mbreti Zog lejoi Fan Nolin të kthehej në Shqipëri

Nga Aurenc Bebja “L’Ere nouvelle” ka botuar, të martën e 30 janarit 1934, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me lejimin e kthimit në atdhe të Fan...

Skandali me zgjedhjet në Universitetin e Korçës, ministrja Shahini nuk i merr në konsideratë votat e studentëve (foto)

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka publikuar sot një skandal sa i takon zgjedhjeve për bordin e Universitetit të Korçës. Në një postim...

Përse gabojmë?

Nga Artan Fuga Migjeni deshi t’ja fuste me grusht malit që s’bëzante, por sigurisht më shumë ishte një mllef, sesa kishte një platformë mendore sesi...

Konica me fustanellë në Boston: Ja si e kujtoi Noli këtë takim dhe eruditin shqiptar

Në vitin 1909, gjeniu Faik Konica, një burrë i bëshëm dhe i pashëm, vendosi të shkonte në Boston i veshur me fustanellë shqiptare. Qëllimi...

Më në fund një këngë protestë që ia menderos kopukëve të pushtetit (film)

Ka vite që muzika shqiptare e kishte harruar këngën politike apo protestën qytetare. Një artist eksentrik si Robert Aliaj Dragot ka rikthyer këtë zhanër...

Këtu brenda në një ditë, si me magji, tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor

Fjalimi i Fan Nolit në vitin 1924, Parlament, Tiranë 5 anarkitë e Shqipërisë Në vendin tonë mbretëron konfuzioni i të pesë anarkive: E para, anarkia fetare: katër...

Një kopil në derë të Nolit!

Nga Mehmet Elezi Në gjuhën tonë të bukur: shqip Po sulmohet mizorisht. Kush? Fan Noli! Në mënyrën më bizantine: duke e lavdëruar. Duke thënë sa i...

Zëri origjinal i Fan Nolit, kur shkrimtari fliste me dashuri për shqiptarët dhe Shqipërinë (Film)

Roli i Nolit për emigracionin shqiptar në SHBA dhe botën shqiptare në përgjithësi ka qenë i veçantë. Me të drejtë në një manual britanik...

Nuk i dua grekët në krye të Kishës Ortodokse Shqiptare, Noli do jetë kthyer përmbys në varr

Nga Mustafa Nano Teksa ndiqja këto ditë Kirillin, kreun e Kishës Ortodokse ruse, gjatë vizitës në Shqipëri, që është vizita e parë e një patriarku...

Po ju firmos Vorio Epirin, nuk ka hallin e Kosovës

Nga Enkel Demi Ndërsa greku është duke realizuar qetësisht projektin shovinist të Megalo Idesë, opinionistët, zëri opozitar i politikës, madje edhe Bashkimi Europian, merren me...

Latest news

Dhunohet avokati Gjergj Neli, zv.kryetarja e Dhomës së Avokatisë në Lezhë denoncon policinë

Shaqe Marinaj, zv/kryetare e Dhomës së Avokatisë në Lezhë ka denoncuar policinë e Lezhës për ushtrim dhune ndaj avokatit Gjergj Neli. Sipas Marinajt, e cila...

‘Venecia’ pranon kërkesën e Metës, seancën e parë të muajit dhjetor do të shqyrtohen ndryshimet në Kushtetutë dhe Kodin Zgjedhor

Komisioni i Venecias ka pranuar kërkesën e Presidentit të Shqipërisë Ilir Meta në lidhje me ndryshimet në Kushtetutë dhe në Kodin Zgjedhor. Me anë të...

Policia vret afro-amerikanin 27-vjeçar, Filadelfia ndizet nga protestat, plagosen 30 policë

Nuk kanë fund konfliktet mes banorëve dhe policisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Demonstrues të shumtë zbarkuan në rrugët e Filadelfias për tu përleshur...

Shpërthen Covid-19 në Institucionet arsimore, infektimi i 7 mësueve mbyll shkollën në Korçë, raste dhe në Elbasan

Shtatë mësues të shkollës ‘Sotir Gurra’ në Korçë kanë rezultuar pozitiv në testin e Covid-19. Kjo ka detyruar drejtuesit që të mbyllin dyert e shkollës,...

Kosova drejt KARANTINËS, ministri i Shëndetësisë paralajmëron rikthimin e kufizimeve për shkak të situatës së COVID-19

Ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Armend Zemaj ka paralajmëruar qytetarët se mund të ketë rikthim të kufizimeve për shkak të situatës me COVID-19. Ai tha...
- Advertisement -