- Advertisement -

TAG

enver hoxha

Shansi i fundit i Partisë Demokratike

Nga Erl Kodra Kur baballarët tanë u mundën nga terroristi Enver Hoxha, shumica absolute e shqiptarëve të sotëm nuk ishin në këtë botë. At'kohë, shoqëria...

Diktatura

Jemi në dikaturë. Regjimi komunist u rikthye. Nuk quhet Enver Hoxha, as Ramiz Alia, por Edi Rama. Shembja e Teatrit Kombëtar ishte beteja e fundit,...

Ilir Meta dhe Edi Rama

Nga Erl Kodra Përfundimisht, e majta shqiptare është e marrë peng nga dy figurat më kontraverse dhe pa skrupuj që ka nxjerrë politika shqiptare në...

Si i prishi marrëdhëniet Nexhmije Hoxha me të birin, Sokolin?/ Ai nuk i shkoi në varrim

Nexhmije Hoxha, gruaja e ish diktatorit Enver Hoxha ndërroi jetë ditën e djeshme në moshën 99 vjeçare, ndërsa sot është zhvilluar ceremonia mortore dhe...

Letra-Testament e Nexhmije Hoxhës: Unë nuk njoh zot

Nga Xhevdet Shehu Unë, si gazetar, kam pasur rastin të njihem dhe ta takoj disa herë vitet e fundit Nexhmije Hoxhën. Në moshën e saj, gjatë...

Vdekja e Nexhmije Hoxhës/ Reagon ish-i përndjekuri politik: Si mund të ndjesh keqardhje për një xhelate?

Ditën e sotme, gruaja e ish-diktatorit Enver Hoxha, Nexhmije Hoxha ka ndërruar jetë në moshën 99-vjeçare. Besim Ndregjoni, kreu i ish-të përndjekurve politikë ka reaguar...

Diktatori Enver Hoxha/ I dha dhuratë nënës gjirokastrite, dy ditë më pas i pushkatoi djalin

Ishte data 28 dhjetor 1947. Myfit Kashahu ishte nisur nga Vlora drejt Tiranës për një takim shumë të vështirë. Pak ditë më heret ishte...

Neritan Liçaj: Unë, Enver Hoxha i parë në film, ju tregoj për skenat intime me Nexhmijen

Neritan Liçaj “ringjall” Enver Hoxhën me në krah Nexhmijen, për herë të parë në një film artistik me titull “Gjirokastra”. Ka romancë dhe dramë, pasi...

1984/ Partia vendoste 15 kg mish për dasma dhe 3 kg për vdekje

Nga Kastriot Dervishi Gjatë diskutimeve të datës 1.9.1984 për çështjen e furnizimit me mish doli se për raste dasmash jepeshin me autorizim 15 kilogram mish...

Distanca Tiranë-Beograd në radarët e Kosovës

Mjeshtëria e vjetër serbe për të paraqitur të ndarë çështjen shqiptare në Ballkan, çuditërisht ka filluar të përjetohet si një lloj “workshop”-i alla Mugosha...

Latest news

Me mandatin e tretë të Ramës, Shqipëria i afrohet Kolumbisë jo Europës

Me statusin në Tëitter në mbrojtje të gruas së Carlos , Edi Rama i dha përgjigje dhe pyetjes pse e do mandatin e tretë. Sikur...

Tentoi të futej në Shqipëri pa deklaruar paratë, sekuestrohen 21.900 paund të qytetares britanike

Në doganën e Rinasit janë sekuestruar 21.900 paund, të cilat i përkisnin një qytetareje britanike. Shtetases britanike me iniciale J.R.B iu gjetën paratë e padeklaruara...

Besnik Muçi: Soreca dhe Reforma në Drejtësi si “Aventurë Unike”

Nga Besnik Muçi “Reforma në Drejtësi ka qënë një Aventurë Unike”- tha me gojën plot dhe me një “pafajësi unike” mbrënë në televizionin “euro news...

4 viktima dhe qindra të infektuar në 24 orë, tejmbushen spitalet COVID

Në 24 orët e fundit në vendin tonë kanë humbur jetën 4 persona për shkak të COVID-19, ndërkohë që kanë rezultuar pozitivë 299 të...

Zbulimi sensacional: Roma ishte koloni sarde, pra pellazge

Zërat që  shkrimet e para të gjetura në Italinë e sotme ishin latine, përditë e më shumë po e marrin të vërtetë se ato...
- Advertisement -