- Advertisement -

TAG

DW

Gjermani: Rreziku i humbjes së kontrollit mbi Covid-19

Nga Auron Dodi Gjermania ka qenë model deri tani për menaxhimin e pandemisë. Çfarë nuk funksionon si më parë në këtë valë të dytë të...

DW: Corona dhe BE, bashkë apo të ndarë kundër Covid-19?

Kur të takohen të hënën e të martën (14-15.09) anëtarët europianë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë diçka do të jetë ndryshe:  Pandemia e detyron...

Dëbimet nga Gjermania, shqiptarët dhe italianët kryesojnë listën

Ministria e Punëve të Brendshme të Gjermanisë e pranon, se hyrja në fuqi e ligjit për kthimin e rregulluar të refugjatëve e azilkërkuesve pa...

Përplasjet në Bjellorusi? E ardhmja do të vendoset në Moskë!

BE-ka ka qenë rrallë kaq e bashkuar për një çështje të politikës së jashtme si në rastin e Bjellorusisë. BE-ja mbështet pa rezervë protestat...

DW: Gjermania në prag të valës së dytë të pandemisë, numri i infektimeve, në rritje

Mecklenburg-Vorpommern, Hamburgu, Berlini, Brandenburgu, Schleswig-Holsteini dhe Nordrhein-Westfalen janë landet e para që deri nga mesi i javës së ardhshme fillojnë mësimin e rregullt shkollor. Pas pushimeve...

DW: Epidemia e COVID-19 rrezikon të dalë jashtë kontrollit në Shqipëri

Epidemia e COVID-19 rrezikon të dalë jashtë kontrollit në Shqipëri. Autoritetet e Shëndetësisë paralajmërojnë një rritje të qëndrueshme të të infektuarve. Vetëm gjashtë javë pas...

Deklarata e fortë e Ministrit gjerman: Ne do të luftojmë për demokracinë e Ballkanit

Ministri i shtetit pranë Ministrisë së Punve të Jashtme të Gjermanisë, Michael Roth tha se  Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe...

Paralajmërimi gjerman për Edi Ramën: Reformë Zgjedhore quhet vetëm ajo që u arrit në marrëveshje me opozitën e ligjshme

Ambasadori i Gjermanisë në Shqipëri Peter Zingraf thotë se e gëzon fakti që aktorët e politikës shqiptare kanë gjetur një konsensus të parë lidhur...

Merkeli deklaratë të fortë për BE: Një pandemi s’duhet të jetë kurrë një justifikim për të minuar parimet demokratike

Kancelarja Merkel këmbëngul në ruajtjen e të drejtave themelore në Evropë. Ajo tha se “një pandemi nuk duhet të jetë kurrë një justifikim për...

Komisioni i Venecias mbi Shqipërinë: Nuk ka vend për interpretime, ja çfarë duhet bërë tani

Komisioni i Venecias e dha opinionin për Gjykatën Kushtetuese. Do të hapë ai më në fund rrugën e dialogut në Shqipëri? Anëtarja e Komisionit...

Latest news

Shuhet James Bond i parë, ndërron jetë aktori i famshëm

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare aktori i famshëm, Sean Connery. Aktori skocez ishte i njohur për portretizimin e James Bond, duke qenë i pari...

Tërmeti i fuqishëm, vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi

Ekipet e shpëtimit turke po kërkojnë ende nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura nga tërmeti i fuqishëm i së premtes. Numri i të vdekurve nga...

Ministri i Shëndetësisë njofton masat e reja në Kosovë: Të moshuarit dalin me orar të kufizuar

Ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Armend Zemaj,  ka bërë publike masat e reja të marra për mbrojtjen nga COVID-19 në Kosovë. Me masat e reja,...

Basha: Në 24 orë kam parë sa i kolapsuar është sistemi shëndetësor

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh sot se në 24 orët e fundit e ka parë nga afër se sa i kolapsuar është sistemi shëndetësor,...

Ish-deputeti i PD: Fieri pa tamponë, ja realiteti që Rama dhe Manastirliu duan ta fshehin

Ish-deputeti demokrat, Luan Baçi, denoncoi nga Fieri mungesën e tamponëve dhe të mjekimit për pacientët e infektuar me koronavirus. Ish-deputei konfirmoi se gjendja në Fier...
- Advertisement -