- Advertisement -

TAG

Cameri

Një burrë që jeton për një amanet, që s’e tret dheu! Çamëri, një nuse e bukur tumankuqe që s’gëzoi nusëri…

Nga Mimoza Marjanaku Një burrë që jeton për një amanet!!! Dhe amanetin nuk e tret dheu! Çameri - një nuse e bukur tumankuqe që s'gëzoi...

Një udhëtim i rrallë…nuk shkojmë ne në Çamëri, vjen Çamëria te ne!

Çamëria ka mall për çamët, e çamët për Çamërinë dhe e vetmja mënyrë për t'u takuar në këto kushte ishte arti. Piktura ia doli të shuajë sadopak...

Biseda me plakun e moçëm nga Çamëria, që i ka varur shpresat te turqit…

Nga Ermal Baja Ndërkohë me plakun e moçëm nga Çamëria që ju kam folë dhe here tjetër, xha Anfiun, i vazhdojmë bisedat e politikës ndërkombëtare...

Qahia, shija tradicionale e sofrës së Çamërisë

Qahia është një gatim autokton, tradicional i hershëm i kuzhinës shqiptare. Receta e përgatitjes së saj është shumë e njohur si traditë e çamërisë por...

Shqiptarët e Çamërisë vriteshin me armë të ftohta

Pjesëtarët e komunitet çam që jetojnë dhe punojnë në Shqipëri ende kujtojnë fushatën e egër të dhunës dhe masakrave të viteve 1944-1945 kundër popullsisë...

I larguar nga Çamëria fëmijë, sot 84 vjeç: Akuzoj politikën greke dhe shqiptare që fshehin krimin, kemi edhe miq atje

I pranishëm në protestën e zhvilluar sot te Ambasada Greke ka qenë edhe Nexhat Merxhushi, një dëshmitar i gjallë i krimeve të fqinjëve tanë...

Hesht në errësirë Çamëria shkretëtirë…

Nga Bilal Xhaferri Ndali çapin kopeja e ulqve Në errësirën e thinjur me flokë bore. Ndali çapin pranë staneve të heshtura Kopeja e egër e pyjeve çame. S’dëgjohen të...

Filati në sytë e një zvicerani

Frédéric (Fred) Boissonnas (1858-1946), ishte fotograf zviceran që lindi në një familje të njohur fotografësh. Mbahet mend kryesisht për fotot e hershme artistike të...

Kur Kryepeshkopi Anastas refuzoi të mbajë një meshë nderimi për viktimat të Genocidit në Çamëri

Në qershor të vitit 2006, Shpëtim Idrizi, kryetari i sotëm i PDIU-së, i cili në atë kohë ishte ishte deputet i PS mbajti një...

Kur brezi ynë të zhduket, varret greke në Shqipëri do konsiderohen tokë e fqinjit

Nga Mesila Doda Në këto ditë të nxehta temperaturash politike po kalon si pa u ndjerv vendimi i qeverisë shqiptare për t’i dhënë statusin e...

Latest news

Deputeti i PD-së, Bujar Leskaj jep alarmin: Dhjetëra shkolla në Vlorë janë mbyllur! Propaganda qeveritare nuk mund të mbulojë plagët e arsimit shqiptar

Deputeti i PD-së Bujar Leskaj ka uruar të gjithë nxënësit në mbarë vendin që sot nisin zyrtarisht procesin mësimor, ndonëse nën kushtet e pandemisë...

Alfred Cako bën deklaratën e habitshme: Ju tregoj se kush i kontrollon sot paratë e shqiptarëve

Konspiracionisti Alfred Cako shprehet se sot paranë e zotëron ‘Familja Rothschild’. Sipas tij, kjo familje zotëron të gjitha bankat e botës, edhe ato në...

Nuk ka bashkëpunim, talibanët ekzekutojnë drejtuesin e ISIS bashkë me 8 oficerë të tjerë

Ish-kreu i grupit terrorist ISIS-K, Abu Omar Khorasani është ekzekutuar dje në një burg në Afgansitan, njoftonte qeveria talibane. Ai ka qenë drejtues i degës...

Përfundon mbledhja e PD-së, Basha jep deklaratë për mediat: Jemi kthyer në parlament për këto arsye

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të mbledhjes së Grupit Parlamentar të PD-së. Ai theksoi se qeveria Rama është fajtori...

Emërimi i Vlora Hysenit/ Kurti dhe Osmani e shkarkuan nga detyra, ndërsa Rama e punëson si këshilltare

Vlora Hyseni, nëndrejtore e Agjencisë Kosovare të Inteligjencës, është emëruar këshilltare e kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama. Lajmin e bëjnë me dije mediat kosovare,...
- Advertisement -