- Advertisement -

TAG

Batalioni “Çamëria”

Çamët, jo si grekët, luftuan pushtuesin

Nga Arben Llalla Shumica dërrmuese e popullsisë shqiptare në Çamëri përkrahu forcat e majta të rreshtuara në ushtrinë partizane EAM-ELAS. Kjo përkrahje lidhej edhe me...

Petro Koçi: Batalioni “Çamëria” shembulli i antifashizmit të çamëve

Petro Koçi, zëvendësministri i Mbrojtjes dhe një nga socialistët më të dalluar ka vënë sot në dukje rreshtimin e shqiptarëve të Çamërisë në krah...

Greqia i akuzon për kolaboracionistë, por Lapidari i Cerkovicës tregon për dëshmorët çamë të Luftës

Më 30 gusht 1944 u krijua Brigada e XIX Sulmuese në fshatin Cerkovicë. Kjo brigadë mori emrin Brigada e "Vëllazërimit", ku partizanët e saj...

Rasim Bebo, njeriu që ju kushtua Çështjes Çame

Nga Arben Llalla Më 12 dhjetor 2017, ndërroi jetë, në moshën 91 vjeçare historiani i shquar Rasim Bebo, autor i një sërë librash historik si:“Dodona”,...

Ja cilët ishin autorët e genocidit në Çamëri (fotot)

Historiani Arben Llalla sapo ka botuar librin e tij me titull: “Kolaboracionistët grekë, projektuesit dhe udhëheqësit e genocidit në Çamëri”. Autori hedh poshtë me fakte...

Latest news

Ndryshon ora policore, Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton masat e reja

Manastirliu: Viti i fundit ka qenë një vit mjaft sfidues për shoqërinë dhe sistemin shëndetësor. Vlerësojmë që këshillat e Komitetit të Ekspertëve kanë qënë...

Mbi 100 viktima, Shifrat zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë për Kukësin janë të pavërteta

Vijojnë të jetë në shifra të larta numri i qytetarëve të prekur me Covid-19 në qarkun e Kukësit në raport me numrin e popullsisë. Gjatë...

Vret me thikë vjehrrën, arrestohet 44-vjeçarja në Dibër

Një 44-vjeçare është arrestuar në fshatin Maqellarë të Dibrës, pasi pas një konflikti për motive të dobëta ka qëlluar me thikë vjehrrën 74-vjeçare  e...

“25 Prilli, referendum kundër korrupsionit”, Meta ashpërson tonet nga Borshi

Presidenti Ilir Meta përmes një fotoje të postuar në facebook nga rruga e shembur në aksin Borsh-Himarë, si pasojë e rëshqitjes së dherave ka...

Bënë kërdinë në Cërrik, kapen hajdutët që boshatisën magazinat

Policia e Cërrikut ka zbardhur disa vjedhje duke arrestuar autorin, E. U., 35 vjeç, si dhe u shpall në kërkim D. K., 32 vjeç,...
- Advertisement -