- Advertisement -

TAG

Auron Dodi

Berlini – adresa e preferuar për Uashingtonin

Nga Auron Dodi Vizita e kancelares Angela Merkel në Uashington ka rëndësi praktike: ajo pritet të kontribuojë në rigjallërimin e marrëdhënieve SHBA- Gjermani. Njëkohësisht vizita...

Kritikat për plagjiarizëm dëmtojnë kandidaten e Gjelbër për kancelare

Nga Auron Dodi Kandidatja e Të Gjelbërve për kancelare përballet me akuza për plagjiarizëm. Të Gjelbrit bien në sondazhe. Opinioni në Gjermani e ndëshkon ashpër...

A ishte e nevojshme nisja e një procedure për shkelje kundër Gjermanisë?

Nga Auron Dodi Procedura e Komisionit Evropian kundër Gjermanisë për shkelje të marrëveshjeve nuk vlerëson drejt tablonë e përgjithshme. Një mbyllje e shpejtë e procedurës...

A mund t’i humbasin zgjedhjet parlamentare konservatorët e Gjermanisë?

Nga Auron Dodi CDU/CSU është për herë të parë në rrezik të mos jetë në qeveri pas zgjedhjeve parlamentare në Gjermani. Ndëshkimi në dy zgjedhje...

A janë prekur më fort nga koronavirusi emigrantët në Gjermani?

Nga Auron Dodi Disa media në Gjermani raportojnë se emigrantët e minoritetet sëmuren më dendur me Covid-19. Mjekë të tjerë i quajnë këto deklarata raciste. Ndërsa...

Humbja e votave përballë humbjes së jetës së njerëzve

Nga Auron Dodi Me zgjatjen e masave kufizuese jopopullore, qeveria gjermane tregohet e gatshme të paguajë çmim politik për të mos rrezikuar jetën e njerëzve....

Nordstream 2: SHBA i ofrojnë negociata Gjermanisë

Nga Auron Dodi Administrata Biden dëshiron të shkëputet nga spiralja e sanksioneve ndaj Gjermanisë për Nordstream 2. Vullneti amerikan për negociata mund ta ndërpresë shkallëzimin...

Merkel fton Bidenin për vizitë në Gjermani

Nga Auron Dodi Kancelarja Merkel dhe Presidenti Biden telefonuan për herë të parë. Radha e telefonatave të Presidentit Biden tërhoqi vëmendjen në Gjermani. Kancelarja e Gjermanisë,...

CDU-ja gjermane: Vazhdimësi apo drejt së ardhmes së panjohur?

Nga Auron Dodi CDU, partia në pushtet në Gjermani, po zgjedh në votim virtual kryetarin e ri të partisë. Në postin e kancelarit, kryetari i...

Gjermania i bën Poloninë e Hungarinë të pranojnë vullnetin e shumicës së BE

Nga Auron Dodi Polonia dhe Hungaria e detyruan të heqin dorë nga vetoja për bllokimin e buxhetit të BE. Presidenca gjermane e BE u dërgoi...

Latest news

Arrestohen 2 persona për kultivim kanabisi, procedohet kryetari i fshatit Çorrotat në Berat

Dy persona kanë rënë në pranga për kultivim të bimëve narkotike. Në pranga kanë rënë A.P., 41 vjeç dhe D.H., 36 vjeç, të dy banues...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Thyen orën policore dhe lejuan muzikën, gjobiten 3 biznesmenë në Durrës

Policia vijon monitorimin e lokaleve që organizojnë aktivitete me muzikë jashtë orarit të përcaktuar për mbyllje në kundërshtim me masat anti-Covid. Uniformat blu bëjnë me dije se...

Pas trafikut të rënduar, 5 makina përfshihen në aksident në Lezhë

Një aksident është regjistruar ditën e sotme në Lezhë. Pesë makina janë përplasur njëra pas tjetrës, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Kujtojmë se ditën...

2 shtete futen në listën e zezë të Zvicrës, zbuloni nëse bën pjesë Shqipëria dhe Kosova

Qeveria federale ka publikuar sot një listë të re e cila tregon se cilat shtete konsiderohen vende me rrezik për Zvicrën. Me këtë rast...
- Advertisement -