- Advertisement -

TAG

Auron Dodi

Gjermania e ribashkuar, e përgatitur për të ardhmen

Nga Auron Dodi Ribashkimi 30 vjet më parë krijoi një Gjermani të fuqishme, nga e cila përfiton Evropa. Tregimi lindor për ribashkimin sivjet ka përballë...

Nordstream 2: Siguria energjetike dhe gjeopolitika

Nga Auron Dodi Nordstream 2 pritet të shtojë sigurinë e Gjermanisë për furnizimin me gaz. Por faza përfundimtare e ndërtimit po sjell kërcënime për sanksione...

Indiferentizmi i gjermanëve për vendimin e Trumpit

Nga Auron Dodi Trumpi nuk i pyeti gjermanët për tërheqjen e trupave, atyre u mbetet vetëm ta regjistrojnë vendimin e tij. Por vetëbesimi i Gjermanisë...

Gjykata Kushtetuese fuqizon Gjermaninë përballë Evropës

Nga Auron Dodi Qeveria gjermane ndodhet në dilemë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese gjermane për të sfiduar instanca qendrore evropiane. Në fakt kjo e fuqizon...

Jugu do të ndihmohet, por jo me Corona-Bonde – për momentin

Nga Auron Dodi BE miratoi mbi gjysmë bilioni euro kredi të menjëhershme për shtetet e goditura nga kriza e Coronas. Por rindërtimi i ekonomive me...

Pse i kundërshton Veriu i Evropës Corona-Bondet?

Nga Auron Dodi Në një letër botuar të martën në gazetën Frankfurter Allgemeine Zeitung, disa presidentë rajonalë dhe kryetarë bashkish të Italisë i bëjnë thirrje Gjermanisë...

Trumpi dhe Gjermania luftojnë për një firmë gjermane, për virusin Corona

Nga Auron Dodi Një firmë gjermane në Tübingen parashikon të nxjerrë në qershor apo korrik teste për vaksinën kundër virusit Corona. Donald Trump do ta...

A do të kemi zgjedhje të parakohshme në Gjermani?

Nga Auron Dodi Në garën për kryesimin e CDU-së janë shtuar kandidatët. Veç Friedrich Merz-it dhe Jens Spahn-it, që qenë kandidatë edhe një vit e...

Gjermanët – optimistë megjithë sfidat për ekonominë e tyre

Nga Auron Dodi Ekspertët presin një rritje më të madhe ekonomike të Gjermanisë në vitin 2020. Por rreziku i recesionit për ekonominë më të madhe...

A po e transferon në jug pasurinë e veriut Banka Qëndrore Evropiane?

Askund në BE nuk dëgjon kritika më të forta ndaj BQE sa në Gjermani. Bankën e kritikojnë se shpronëson gjermanët e rishpërndan pasurinë në...

Latest news

Procedohet nga policia, Shpëtim Idrizi nga komisariati nr.1: Të arrestuarit janë ndarë në disa komisariate (film)

Lidhur me procedimin dhe arrestimet e mbështetësve të PDIU në protestë që janë bërë nga policia e shtetit, ka reaguar kreu i PDIU Shpëtim...

Protesta e PDIU, arrestohen disa nga simpatizantët, procedohen penalisht Shpëtim Idrizi, Mesila Doda dhe Bojken Abazi (film)

Ditën e sotme PDIU ka protestuar kundër vizitës së ministrit të Jashtëm, Nikos Dendias, teksa simpatizantët e saj janë marrë zvarrë nga policia, e...

DW: A do të ketë një marrëveshje Greqi-Shqipëri për detin Jon?

Kreu i diplomacisë greke Nikolaus Dendias takohet sot me autoritetet drejtuese të Shqipërisë. Vizita e Dendias nis me takimin me Ministrin e Jashtëm në...

Tensione te protesta e PDIU, Doda: 24 persona u arrestuan me urdhër direkt nga ministri Lleshi

Protestuesit e shoqatës “Çamëria”, mbështetesit e PDIU janë bllokuar gjatë rrugës drejt kryeministrisë nga policia, ku shihen momentet e përplasjes mes aktivistëve dhe efektivëve,...

Protesta e PDIU zhvendoset tek kryeministria, policia bllokon rrugën, tensionohet situata

Protestuesit e shoqatës “Çamëria”e PDIU dhe qytetarë të shumtë kanë vendosur së fundmi të shkojnë në një marrshim drejt kryeministrisë, aty ku Nikos Dendias...
- Advertisement -