- Advertisement -

TAG

Auron Dodi

Gjermania e ribashkuar, e përgatitur për të ardhmen

Nga Auron Dodi Ribashkimi 30 vjet më parë krijoi një Gjermani të fuqishme, nga e cila përfiton Evropa. Tregimi lindor për ribashkimin sivjet ka përballë...

Nordstream 2: Siguria energjetike dhe gjeopolitika

Nga Auron Dodi Nordstream 2 pritet të shtojë sigurinë e Gjermanisë për furnizimin me gaz. Por faza përfundimtare e ndërtimit po sjell kërcënime për sanksione...

Indiferentizmi i gjermanëve për vendimin e Trumpit

Nga Auron Dodi Trumpi nuk i pyeti gjermanët për tërheqjen e trupave, atyre u mbetet vetëm ta regjistrojnë vendimin e tij. Por vetëbesimi i Gjermanisë...

Gjykata Kushtetuese fuqizon Gjermaninë përballë Evropës

Nga Auron Dodi Qeveria gjermane ndodhet në dilemë pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese gjermane për të sfiduar instanca qendrore evropiane. Në fakt kjo e fuqizon...

Jugu do të ndihmohet, por jo me Corona-Bonde – për momentin

Nga Auron Dodi BE miratoi mbi gjysmë bilioni euro kredi të menjëhershme për shtetet e goditura nga kriza e Coronas. Por rindërtimi i ekonomive me...

Pse i kundërshton Veriu i Evropës Corona-Bondet?

Nga Auron Dodi Në një letër botuar të martën në gazetën Frankfurter Allgemeine Zeitung, disa presidentë rajonalë dhe kryetarë bashkish të Italisë i bëjnë thirrje Gjermanisë...

Trumpi dhe Gjermania luftojnë për një firmë gjermane, për virusin Corona

Nga Auron Dodi Një firmë gjermane në Tübingen parashikon të nxjerrë në qershor apo korrik teste për vaksinën kundër virusit Corona. Donald Trump do ta...

A do të kemi zgjedhje të parakohshme në Gjermani?

Nga Auron Dodi Në garën për kryesimin e CDU-së janë shtuar kandidatët. Veç Friedrich Merz-it dhe Jens Spahn-it, që qenë kandidatë edhe një vit e...

Gjermanët – optimistë megjithë sfidat për ekonominë e tyre

Nga Auron Dodi Ekspertët presin një rritje më të madhe ekonomike të Gjermanisë në vitin 2020. Por rreziku i recesionit për ekonominë më të madhe...

A po e transferon në jug pasurinë e veriut Banka Qëndrore Evropiane?

Askund në BE nuk dëgjon kritika më të forta ndaj BQE sa në Gjermani. Bankën e kritikojnë se shpronëson gjermanët e rishpërndan pasurinë në...

Latest news

Braktisi emisionin në Top Channel, Shabani: Transparencë për pagesat nga 10 mijë apo 25 mijë euro për emisionet në televizionet private

Endri Shabani, drejtues i Nismës Thurje, mbrëmë braktisi emisionin e Eni Vasilit “Open” në Top Chanel, pasi kjo e fundit e ndërpreu gjatë ligjërimit...

Shkarkimi i Metës, mblidhet sërish sot në orën 11:00 Komisioni i Ligjeve

Presidenti Ilir Meta është thirrur sërish sot nga Komisioni i Ligjeve për të dhënë shpjegimet e tij në lidhje me kerkesen e maxhorancës për...

Serbia paguan ata që vaksinohen, 25 euro për qytetarët deri në 31 maj

Serbia ka premtuar se do t’i paguajë qytetarët me 25 euro nëse ata vaksinohen kundër COVID-19. Presidenti Aleksandar Vuçiç tha se nisma do të shpërblente...

Grabitën punonjësin e “Exchange-s” në mes të Tiranës, kapet një prej autorëve

Finalizohet operacioni policor i koduar “Valuta”. Operacioni i zhvilluar nga Komisariati i Policisë Nr. 3, në bashkëpunim me Sektorin e Krimeve ndaj Jetës dhe Pronës...

Zoran Zaev vaksinohet sot me Sinovac

Ditën e sotme do të vaksinohet me vaksinën e prodhuar në Kinë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. Në njoftimin e kryeministrisë bëhet...
- Advertisement -