Studentët rikthehen në protestë nesër: Universiteti është bërë për skrap. Nuk ka më kthim pas

Duhet të lëçisni

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të Rënda. Përmes një...

EULEX-i arreston kreun e organizatës së veteranëve të luftës në Kosovë

Kreu i OVL-UCK-së, Hysni Gucati është arrestuar nga EULEX-i. Kështu ka deklaruar për Gazetën Express nënkryetari i veteranëve, Nasim Haradinaj. Gjithashtu Haradinaj ka bërë të ditur...

SHASH jep çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” , Emin Rizës, Aleksandër Meksit dhe Pirro Thomos

Të nderuar kolegë, Në kuadrin e FAMA – “Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture”: SHASH dhe MK, ka nderin t’Ju ftojë...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

Studentët kanë paralajmëruar rikthimin në protestë ditën e nesërme. Teksa është mbushur një vit nga tubimi që bëri jehonë të madhe dhe ngjalli shpresën tek shqiptarët, studentët janë të pakënaqur nga përmbushja e tetë pikave të Paktit për Universitetin nga ana e qeverisë.

Sipas tyre, ky pakt nuk është respektuar dhe prandaj janë ftuar të gjithë të rinjtë të marrin pjesë nesër në një protestë që do të zhvillohet në orën 11:00 tek Korpusi Universitar.

“Pakti nuk u respektua! Universiteti është bërë për skrap. Studentët janë revoltuar. Nuk ka më kthim pas, revoltë studentore deri në realizimin e një arsimi të denjë”,thuhet në videon që kanë përgatitur studentët për të ftuar të rinjtë në tubim.

Kujtojmë që ata patën organizuar rikthimin në protestë që në datën 4 dhjetor të 2019, por plani mbeti pezull pas tërmetit shkatërrimtar që goditi vendin në datën 26 Nëntor.

Studentët pretendojnë se deri tani asgjë nuk ka ndryshuar, tarifat vijojnë të jenë të larta dhe kushtet në konvikte janë skandaloze.

Kujtojmë edhe një vit më parë ishin po të njëjtat arsye ato që ngritën studentët në protestë. Ata protestuan për ditë më radhë para Ministrisë së Arsimit duke kërkuar plotësimin e kushteve të tyre. Studentët nuk pranonin as të uleshin e të bisedonin me kryeministrin Edi Rama apo ish-ministren Lindita Nikolla, ftesa e të cilëve ishte e përsëritur.

Protesta masive u mbështet gjerësisht nga shqiptarët dhe u quajt si protestë shprese, duke u krahasuar me Lëvizjen e Dhjetorit. Protesta zgjati deri në fund të dhjetorit kur studentët dhe qeveria gjetën gjuhën e përbashkët për Paktin për Universitetin.

Qeveria u premtoi të rinjve kushte më të mira në konvikte, tarifa të përgjysmuara, karta studenti, pjesëmarrje në vendimmarrje dhe marrjen e masave për plagjiaturat. Por studentët janë të pakënaqur nga mbajtja e premtimeve dhe prandaj nesër do të dalin sërish në rrugë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

E Freskët taze

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të Rënda. Përmes një...

EULEX-i arreston kreun e organizatës së veteranëve të luftës në Kosovë

Kreu i OVL-UCK-së, Hysni Gucati është arrestuar nga EULEX-i. Kështu ka deklaruar për Gazetën Express nënkryetari i veteranëve, Nasim Haradinaj. Gjithashtu Haradinaj ka bërë të ditur...

SHASH jep çmimin “Mjeshtër në Arkitekturë” , Emin Rizës, Aleksandër Meksit dhe Pirro Thomos

Të nderuar kolegë, Në kuadrin e FAMA – “Festivali i Arkitekturës Moderne Shqiptare / Festival of Albanian Modern Architecture”: SHASH dhe MK, ka nderin t’Ju ftojë...

Arrestohet në Maqedoninë e Veriut për trafik droge Saimir Taullau

Është arrestuar në Maqedoninë e Veriut Saimir Taullau, pasi kërkohej për trafik droge në Zvicër. Saimir Taullau pak kohë më parë është paraqitur pranë OFL-ve...

PD nis fushatën elektorale, Bardhi nga Kukësi: Votimi nga anëtarësia, hapi i madh i fitores së zgjedhjeve

Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi u shpreh se PD e nisi fushatën me një hap të madh për fitore të thellë të...