Situata e rëndë, në dy javë 232 viktima nga COVID në vend (film)

Duhet të lëçisni

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Nga Ajgena Korbi

Të infektuarit me koronavirus që po trajtohen në spitale sipas raportimeve të Ministrisë së Shëndetësisë kanë rënë megjithëkëtë nuk ka vend për entuziazëm.

Situata e COVID-19 në Shqipëri vijon të mbetet shqetësuese. Në të gjithë vendin janë rreth 35 mijë të prekur dhe pjesa më e madhe e tyre po e kalojnë sëmundjen në shtëpi.

Më shumë se 9 mijë e 700 të infektuar janë zbuluar vetëm në 13 ditë të marsit.

Numri më i madh i tyre është gjetur në Tiranë, në Fier, në Vlorë dhe në Durrës  ndërsa më i vogël në Kukës dhe Dibër.

Shqetësues mbetet dhe numri i humbjeve të jetëve shkaktuar  prej COVID-19. Në gati dy javë  janë shënuar  232 viktima.

Më shumë se gjysma e  atyre të regjistruara në shkurt, muajin më të keq sa i përket situatës së koronvirusit në një vit pandemi në Shqipëri.

Më problematike  ishte java e parë e marsit  ku u shënuan 141 humbje jete dhe   të infektuarit variuan nga  764 në 892 të  prekur në 24 orë.

Ndërsa java e dytë  ka sjellë  ulje si të fataliteteve dhe të të prekurve  me COVID-19.

Specialistët e konsiderojnë situatën delikate ndërkohë që mbetet për tu parë se si do të vijojë përhapja e infeksionit me rritjen e temperaturave dhe shtimin e personave të vaksinuar.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vrasja e 23-vjeçares në Fier/ Prindërit e Sabrinës i drejtohen Gjykatës, kërkojnë heqjen e kujdestarisë së të atit për vajzën e mitur

Prindërit e Sabrina Bengës, 23-vjeçares që u vra barbarisht me armë zjarri nga ish-bashkëshorti i saj, Elton Metaj, kanë depozituar këtë të enjte në...

Doza e tretë e vaksinës, Maqedonia e Veriut merr vendimin, rekomandohet për tre kategori qytetarësh

Maqedonia e Veriut rekomandon dozën e tretë të vaksinës për gjithë qytetarët mbi 60 vjeç, punonjësit shëndetësorë dhe personat me imunitet të dobët. Ministri...

Ministria e Brendshme e Kosovës ka lëshuar mbi 6.000 targa të përkohshme për tri ditë

Ministria e Punëve të Brendshme e Kosovës ka njoftuar se prej 20 shtatorit e deri në përfundim të ditës së mërkurë, më 22 shtator,...

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...