Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Si e mbrojnë veten mjekët nga COVID-19 përmes ushqimit dhe stilit të jetesës

Nga Ejona 0

Ne e dimë se çfarë hapash duhet të ndërmarrim për të zvogëluar mundësinë e infektimit nga virusi, por si duhet të ndërtojmë mbrojtjen tonë të brendshme në rast se duhet ta bëjmë?

Mjekët tregojnë se çfarë bëjnë ata për të mbrojtur veten nga COVID-19:

Largoni ëmbëlsirat

“Nivelet e ngritura të sheqerit në gjak mund të jenë të lidhura me ashpërsinë e infeksionit COVID-19 dhe ka disa prova që sheqeri mund të dëmtojë funksionin e qelizave imune. Unë kam zvogëluar konsumimin e sheqerit që të jem i sigurt”, – Nate Favini, një praktikante e kujdesit parësor.

Merrni vitaminën C dhe D.

“Studimet kanë treguar se vitamina C mund të ndihmojë në parandalimin dhe luftimin e infeksioneve. Unë personalisht marr 1,000 mg çdo mëngjes”. – Dr. FAVINI

Pini çaj të gjelbër

“Unë çdo ditë po pi çaj të gjelbër, i cili është i pasur me veti anti-inflamatore dhe tregohet se parandalon infeksionin e frymëmarrjes” – Aviva Romm, autor i Revolucionit të Trenit Adrenal.

Ajër i pastër

“Unë eci 20-minuta në këmbë çdo ditë. Një hulumtim premtues tregon se ushtrimet ndihmojnë në mbrojtjen kundër komplikimeve të COVID-19″ – Dr Schwartz.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej