Shqipëria nuk është Surreli dhe Surreli nuk është Shqipëria

Duhet të lëçisni

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Nga Elona Caslli

Shqiptarët në Kakavijë kanë mbetur peng i tokës asnjëanëse.

Prej disa ditësh, Kryeministri i vendit, i vetëshpallur “Baba i Kombit” nuk i lejon shqiptarët të kalojnë kufirin shqiptar dhe të kthehen në vatrën e tyre.

”Qëndroni atje ku jeni, ose kthehuni nga erdhët!-, është argumenti – urdhër, që përdor “Babai i Kombit”, qoftë në rastin konkret dhe qoftë në rastin, kur e njëjta këkesë i paraqitet në profilin e tij në FaceBook.

Babai i Kombit dhe njëkohësisht Kryeministri ynë, duhet ta ndalë këtë marrëzi dhe t’i çlirojë pengjet nga zona asnjëanëse. Ata kanë një kombësi, kanë një identitet dhe i përkasin një kombi. Nuk mund të jenë me kombësi asnjëanëse. Për sa kohë i përkasin një shteti, ky i fundit, përveç urdhrave ka dhe detyrime. Detyrimi i shtetit në këtë rast është që t’i testojë ata shqiptarë dhe t’i fusë në karantinë.

“Babai i Kombit” të kujtojë që ata njerëz nuk po kthehen nga një udhëtim turistik. Ata njerëz kanë një valixhe emigrimi me vete në rastin më të mirë dhe përkeqësimin e një sëmundjeje në rastin më të keq.

Kufijtë e shtetit “Babai i Kombit” po i ngatërron me dyert e shtëpisë së tij. Kufijtë e një vendi nuk janë dyer shtëpie, që i hap dhe i mbyll, kur do ti dhe i përzgjedh ti njerëzit që duhet të hyjnë apo të dalin.

“Babai i Kombit” po ngatërron Surrelin me Shqipërinë. Ndoshta shkronja e përbashkët “S”, me të cilën fillojnë emrat ia turbullon pak mendjen “Babait të Kombit”, por e ftojmë “Babain” të vazhdojë leximin e fjalëve deri në fund dhe të bëjë dallimin mes tyre.

Ky dallim do të mundësojë nxjerrjen e vëllezërve tanë nga ajo zonë asnjëanëse. “Babai i Kombit” duhet të kuptojë se Shqipërinë, sipërfaqen e saj, nuk mund t’i shndërrojë dhe nuk mund t’i trajtojë si tokë asnjëanëse.

Post Scriptum- Surreli nuk është Shqipëria dhe Shqipëria nuk është Surreli.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Zbardhet përbërja e komisioneve të përhershme parlamentare, si ndahen deputetët e mazhorancës dhe opozitës

Parlamenti tashmë ka përfunduar edhe ndarjen e deputetëve nëpër komisione parlamentare, edhe pse ky veprim duhet të kishte përfunduar javën e kaluar. Komisionet e përhershme...

Shefi Ekzekutiv i Modernas: Pandemia mbyllet brenda një viti

Shefi Ekzekutiv i Modernas, Stéphane Bancel thotë se pandemia e koronavirusit mund të përfundojë brenda një viti pasi rritja e prodhimit të vaksinave siguron...

Shefi i UNMIK thirrje Kosovës e Serbisë: Çështja e targave të zgjidhet përmes dialogut

Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka reaguar të enjten pas bllokadave të krijuara në pikat kufitare Jarinjë...

Në kërkim pas vendimit të Apelit të Posaçëm, Adriatik Llalla dyshohet se udhëtoi drejt vendeve të BE-së

Pas vendimit të Gjykatës së Apelit, ku Adriatik Llalla u shpall fajtor dhe u dënoi me 2 vite burg dhe 5 vite heqje të...

Vuçiç katër kushte për t’u kthyer në dialog, Kurti e ka një kusht për ta hequr masën e targave

Sipas mediave të Beogradit, presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç ia ka paraqitur katër kushte Kosovës dhe bashkësisë ndërkombëtare për t’u kthyer në dialog. Ndërkohë...