Shifrat e larta e të infektuarve me Covid, ish ministri Shehu: Terapitë intensive në kolaps, urgjentisht duhen vënë…

Duhet të lëçisni

Shuhet James Bond i parë, ndërron jetë aktori i famshëm

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare aktori i famshëm, Sean Connery. Aktori skocez ishte i njohur për portretizimin e James Bond, duke qenë i pari...

Tërmeti i fuqishëm, vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi

Ekipet e shpëtimit turke po kërkojnë ende nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura nga tërmeti i fuqishëm i së premtes. Numri i të vdekurve nga...

Ministri i Shëndetësisë njofton masat e reja në Kosovë: Të moshuarit dalin me orar të kufizuar

Ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Armend Zemaj,  ka bërë publike masat e reja të marra për mbrojtjen nga COVID-19 në Kosovë. Me masat e reja,...

Basha: Në 24 orë kam parë sa i kolapsuar është sistemi shëndetësor

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh sot se në 24 orët e fundit e ka parë nga afër se sa i kolapsuar është sistemi shëndetësor,...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu, ka shprehur shqetësimin në lidhje me rritjen e shifrave nga koronavirusi.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale ai shkruan se në spitale për shkak të rritjes së numrave të infektuar terapitë intensive janë në kolaps.

Shehu shprehet se gjendja strukturale në spitale është larg standardeve europiane, ndërsa akuzon qeverinë se “hesht” përballë kësaj situate.

Ndër të tjera ai ka listuar disa masa që duhet të merren urgjentisht.

Postimi i plotë:

Terapite intensive ne kolaps, 23 paciente me 7 te intubuar!

Krahas numrit te larte te te infektuarve, 130 me numrin shume te vogel te testimeve 546 pra me nje pozitivitet te frikshem te tyre prej 24%, kemi dhe numrin shume te larte te pacienteve ne terapite intensive te te dy spitaleve 23 me 7 te intubuar.

Shifra keto tejet te rrezikeshme, vecanerisht per gjendjen strukturale larg standarteve europiane te tyre e numrin e pa mjaftueshem te personelit atje ku eshte shpresa e fundit e “Jetes”.

Se pari desheroj te bej nje homazh te thelle per ata mjeke reanimatore, specializante, infermiere, sanitare, te sektoreve mbeshtetes, per sakrificat qe po kryejne, devocionin e tyre qe po tregojne, por qe fatkeqesisht eshte diametralisht i kundert me impenjmin e Qeverise.

Kane kaluar 6 muaj nga fillimi i epidemise dhe nuk ka asnje permiresim substancial apo shtim te ndjeshem sasior a cilesor ne struture, pajisje e personel te ambjenteve te reanimacionit, shkak ky i humbjeve te medha qe kemi pasur midis atyre te semureve rende, vecanerisht te intubuarve, gje qe imponon:

—Urgjentisht duhen vene ne dispozicion te ketyre pacienteve teper te rende ambjentet kryesore te terapive intensive dhe me te kompletuara qe kemi, duke filluar nga QSUT e ne disa rrethe.

—Duhen mobilizuar grupet me te mira te reanimatoreve aktive ne kete perballje.

—Duhet mobilizuar e shtuar ndjeshem numri i personelit infermier ne reanimacion, per te arritur ne 2 infermiere per turn per paciente, nga 0,5 qe eshte aktualisht.

—Duhen pajisur reanimacionet me respiratore nga me modernet, ECMO, monitorim hemodinamik, qendror, teknologji mbeshtetese etj, ne nje kohe qe dhe Scaner egzistues qendrojne jashte sherbimit.

—Duhen porositur sa me shpejt struktura te gateshme, komplete e te montueshme reanimacioni, tashme me nje kapacitet minimal 150 poste. Etj, etj.

Te gjitha keto, qe jane krejtesisht te realizueshme ne nje kohe rekord (ne 3-4 jave Italia aktivizoi 4000 poste te tilla, ndersa Gjermania mbi 8000), jane kerkuar prej disa muajsh, por heshtja e Qeverise tashme ka kaluar cdo kufi, vecanerisht ne kete situate tejet te rende, qe po keqesohet cdo dite.

Quo vadis, keshtu, nqs kjo e keqe nuk ndalohet?!

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Shuhet James Bond i parë, ndërron jetë aktori i famshëm

Ka ndërruar jetë në moshën 90-vjeçare aktori i famshëm, Sean Connery. Aktori skocez ishte i njohur për portretizimin e James Bond, duke qenë i pari...

Tërmeti i fuqishëm, vijojnë operacionet e kërkim-shpëtimit në Turqi

Ekipet e shpëtimit turke po kërkojnë ende nëpër rrënojat e ndërtesave të shembura nga tërmeti i fuqishëm i së premtes. Numri i të vdekurve nga...

Ministri i Shëndetësisë njofton masat e reja në Kosovë: Të moshuarit dalin me orar të kufizuar

Ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Armend Zemaj,  ka bërë publike masat e reja të marra për mbrojtjen nga COVID-19 në Kosovë. Me masat e reja,...

Basha: Në 24 orë kam parë sa i kolapsuar është sistemi shëndetësor

Kryedemokrati Lulzim Basha u shpreh sot se në 24 orët e fundit e ka parë nga afër se sa i kolapsuar është sistemi shëndetësor,...

Ish-deputeti i PD: Fieri pa tamponë, ja realiteti që Rama dhe Manastirliu duan ta fshehin

Ish-deputeti demokrat, Luan Baçi, denoncoi nga Fieri mungesën e tamponëve dhe të mjekimit për pacientët e infektuar me koronavirus. Ish-deputei konfirmoi se gjendja në Fier...