Serbia i dhuron Maqedonisë së Veriut mijëra doza të vaksinës Pfizer

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç njofton se vendi i tij ka dhuruar Maqedonisë së Veriut mijëra doza të vaksinës Pfizer.

Vuçiç u shpreh se Serbia kishte marr leje nga prodhuesi i vaksinës amerikane Pfizer, për dhurimin e saj dhe se Serbia ka dhuruar doza të mjaftueshme për të vaksinuar plotësisht 2340 persona më nga dy doza.

Vuçiç dhe kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev u takuan në pikën kufitare Tabanovace për një dorëzim cermional të dozave të vaksinës.

“Me këtë shpërndarje, ne do të jemi në gjendje të vaksinojmë të gjithë personelin mjekësor që punon në qendrat COVID,” tha Zaev.

Maqedonia e Veriut do të bëhet vendi i katërt i Ballkanit Perëndimor që fillon vaksinimet, pas Serbisë, Shqipërisë dhe Bosnjes. Mali i Zi dhe Kosova nuk kanë filluar vaksinimin deri më tani.

Maqedonia e Veriut tha një javë më parë se do të blinte 200,000 doza të vaksinës kineze Sinopharm pasi lindjet nën skemën COVAX të udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe aleanca e vaksinave GAVI ishin vonuar. Vendi ka porositur 800,000 doza të vaksinave të ndryshme nën skemën COVAX, dhe 800,000 doza të tjera të Pfizer / BioNTech.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...