Rimbursim për të sëmurët me COVID, Vasili: Më mirë se 23 milionë euro/km rrugë

Duhet të lëçisni

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili dorëzoi sot në Kuvend propozimin e tij që në projektbuxhetin e vitit 2022 të shtohen dhe 2 miliard lekë (16.5 milionë euro) për rimbursimin e barnave dhe shërbimeve mjekësore për qytetarët që u prekën nga COVID-19.

Ai sugjeroi se do të ishte më mirë që qeveria të shpenzojë 16.5 milionë euro për qytetarët sesa 23 milionë euro për një një km rrugë.

POSTIMI I PETRIT VASILIT

Sot në Kuvendin e Shqipërisë paraqita një Amendament në Projekt-Buxhetin e vitit 2022 duke kërkuar shtimin e 2 miliard leke(16.5 milion euro) për rimbusimin e barnave dhe shërbimet mjeksore për të sëmurët me Covid.
Vetëm në një muaj nga tetori në nëntor janë rreth 16 raste të reja me Covid sipas vetë shifrave zyrtare.
Në 22 muaj pandemi 180 milion euro kanë paguar shqiptarët nga xhepi.
Qeveria paguar vetëm 320 mijë dollarë për rreth 8 mijë persona nga 200 mijë të infektuar sipas shifrave të qeverisë, por numri real është të paktën 10 herë më i lartë.
Amendament i pakundërshtueshëm!
Kërkohen pra vetëm 16.5 milion euro për barna dhe shërbime për të sëmurët me Covid, pra shumë më pak se sa vetëm një km rrugë e këtyre që kushton deri 23 milion euro.
Po nuk e votuan rilindasit do të thotë se as një sëmundje, që po dërrmon shëndetin dhe parate e shqiptarëve nuk ju intereson fare përballë urdhërit të Edi Ramës.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Rama tregon gjendjen shëndetësore: Jam si kokrra e qepës

Kryeministri Edi Rama ka treguar gjendjen shëndetësore, pasi mori sot dozën e tretë të vaksinës kundër COVID. Teksa ka ndarë një video të ditës së...

Qeni i bën “hatanë” shqiptarit, i zbulon “thesarin” 1.5 mln euro

Një shqiptar me 6 kg kokainë është arrestuar ditën e sotme në La Spezia, Liguria. Droga u zbulua nga qeni i policisë, pavarësisht se 27-vjeçari...

“Ligjin e bëj unë”, prokuroria rrëzon policët dhe shpëton Pjerin Ndreun

Nuk do të ketë hetim kundër kryetarit të bashkisë Pjerin Ndreu. Vendimi është marrë nga Prokuroria e Lezhës. Gjithashtu edhe biznesmeni, pronari i lokalit...

Vetoja e Bullgarisë ndaj Shkupit, PS del kundër Ilir Metës: Shqipëria nuk duhet të shkëputet nga Maqedonia e Veriut

Vetoja e Bullgarisë për Shkupin dhe fillimi i negociatave të Shqipërisë me BE janë sërish shkak i një tjetër përplasje mes mazhorancës qeverisëse dhe...

Përmbaruesi i jep të drejtë naftëtarëve të Ballshit: Të ndalohet menjëherë çmontimi i Uzinës

Përmbaruesi Gjyqësor ka urdhëruar ndalimin e menjëhershëm të çmontimit të Uzinës së Ballshit, duke i dhënë të drejtë në këtë mënyrë naftëtarëve që kanë...