Rama i kënaqur nga marrëveshja: U arrit konsensus! Në 23 korrik firmosim “5 qershorin”, në 30 ndryshimet kushtetuese

Duhet të lëçisni

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Kryeministri Edi Rama ka folur për mediat pas mbledhjes me krerët e grupeve parlamentare në Kryesinë e Kuvendit, lidhur me firmosjen e marrëveshjes së 5 qershorit apo ndryshimeve kushtetuese. Rama tha se doli i kënaqur nga kjo marrëveshje, pasi u arrit një konsensus gjithpërfshirës, megjithëse më herët Murrizi tha se nuk e ka firmosur marrëveshjen e 5 qershorit.

“Kemi pasur debat për këtë pikë (5 qershorin), veçanërisht me Murrizin, sepse nuk e njeh marrëveshjen e 5 qershorit, ndërkohë që kemi pasur sinjale pozitive nga kryetarët e dy grupeve të tjera, do ishte mirë që Murrzi të bashkohej në konsensus të plotë”, tha Rama.

Ndërkohë kryeministri tha se nesër do të mblidhet Këshilli Politik, më 23 do të votohet në parlament marrëveshja e 5 qershorit ndërsa më 30 korrik ndryshimet kushtetuese.

“I kënaqur sepse kemi arritur një konsensus të gjerë dhe total për të votuar në 23 korrik marrëveshjen e 5 qershorit. Nga ana tjetër kemi arritur dhe një konsensus të plotë jo vetëm për të hapur listat, por edhe për të vazhduar procesin gjithpërfshirës, së bashku me opozitën jashtë parlamentare, që domethënë një orë e më parë të mblidhet Këshilli Politik dhe të diskutojmë, atë që kemi hapur para pak kohe, dje, dhe tani jemi në kushtet ku duhet të diskutojmë konkretisht. Opozita jashtëparlamentare kërkonte datën e saktë, që është 23 korriku. Nga ana tjetër kemi nevojë të bashkëpunojmë për mënyrën se si do të reflektohet në kolegjin zgjedhor për atë që do të votohet në 30 korrik.

Kemi pasur debat për këtë pikë (5 qershorin), veçanërisht me Murrizin, sepse nuk e njeh marrëveshjen e 5 qershorit, ndërkohë që kemi pasur sinjale pozitive nga kryetarët e dy grupeve të tjera, do ishte mirë që Murrzi të bashkohej në konsensus të plotë. Kam bindjen që do e kalojmë ligjin. Në opozitën parlamentare nuk ka bashkësi të unifikuar, por një bashkësi individësh. Ka 48 orë kohë për të arritur të gjejmë një mbështetje sa më të gjerë.

Është parlamenti ai që ka të drejtë të vendosë për gjithcka që është përtej kornizës së 5 qershorit. Uroj që të mblidhemi në Këshillin Politik. Damianit i kam thënë që jam i gatshëm të mblidhemi në Këshillin Politik. Pra nesër ne do të ulemi në Këshillin Politik”.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Ky është turku që i ofroi para në këmbim të votës një 24-vjeçari në Vlorë

Ky është 23-vjeçari turk i cili është proceduar penalisht në gjendje të lirë sot në Vlorë për blerje të votës. Mësohet se Abdullagfur Balikçi është laborant dentar,...

Goditet banda kriminale në Shkodër, 4 të arrestuar

Policia e Shkodrës ka finalizuar operacionin e koduar “Perash”, duke goditur një rast të tentativës për shitje të farave të kanabisit, me qëllim kultivimi, një...

David McAllister: Zgjedhjet e 25 prillit, vendimtare për demokracinë shqiptare!

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, zhvilloi sot një bisedë me Presidentin e PPE, Donald Tusk, dhe përfaqësues të tjerë të lartë të PPE. Gjatë...

Presidenti i PPE Tusk thirrje shqiptarëve: Nëse doni ndryshimin, votoni ndryshimin

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar një bashkëbisedim me drejtues të Partisë Popullore Eropiane. Presidenti i PPE, Donald Tusk, u shpreh se Shqipëria...

Basha falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan: Kush e ka të shtrenjtë Shqipërinë, kërkon ndryshim!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, falënderon komunitetin shqiptaro-amerikan, pas mesazhit të këtij të fundit se “ka ardhur koha për të përcjellë Ramën në...