Rama drejt ndalimit të koalicioneve, Ligjet miratojnë në parim Paketën me Ndryshimet Kushtetuese

Duhet të lëçisni

Pranoi ankimimin e LSI, KAS do të hapë 24 kuti votimi të Qarkut të Beratit

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve po shqyrton materialet zgjedhore të Qarkut të Beratit. Në seancën e fundit, KAS pranoi kërkesën ankimore të Lëvizjes Socialiste për...

Kush është viktima në Shkodër, i arrestuar më parë për grabitje e fajde, lidhja me vëllezërit Bilali

Viktima Endri Mustafa është një emër i njohur në qytetin e Shkodrës. Mustafa është arrestuar në vitin 2016 për grabitje e arsenal armësh së...

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Kurti nesër në Bruksel, takohet për herë të parë më Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti udhëton nesër drejt Brukselit për të marrë pjesë në një takim me liderët e Ballkanit Perëndimor. Po nesër, Kurti takohet...

Miratohet me 16 vota pro paketa me ndryshime kushtetuese, ku pas diskutimeve u miratuan kërkesat e bëra nga opozita për: hapje të listave, pragun zgjedhor 5% dhe ndalimin e koalicioneve parazgjedhore. I vetmi që votoi kundër ishte kreu i Partisë Balli Kombëtar, Adriatik Alimadhi, ndërsa vota abstenim nuk kishte.

Deputetët e opozitës së re, akuzuan njëri-tjetrin për falsifikim firmash. Alimadhi akuzoi deputetin Kostaq Papa, se ka lejuar dikë tjetër që të votojë në vend të tij. Ndërkohë që “skena u mbulua menjëherë me ndërhyrjen e Vasilika Hysit dhe Myslym Murrizit, të cilët morën në mbrojtje votën e dyshimtë të Papës. Vetë deputeti tha se do të votojë sërish për të bindur të gjithë se është pro ndryshimeve Kushtetuese.

Përballë këtyre ndryshimeve ka qenë opozita PD-LSI, por edhe ndërkombëtarët. PD e LSI kanë kundërshtuar me forca manovrat për ndalimin e koalicioneve zgjedhore, që nëse miratohen në Kuvend, atëherë PS dëshiron të mos lejojë epërsinë e një koalicioni të madh opozitar që i shkatërron ëndrrën për një mandat të tretë elektoral. Prapa kostumit të Myslym Murrizit dhe kërkesës për lista të hapura, u fsheh projekti për koalicione parazgjedhore, por që tashmë do të jetë zyrtarisht brenda në Kuvend.

Në kohën kur komisioneri për Zgjerimin, Oliver Vardelyui bënte thirrje që e vetmja marrëveshje që duhet të kalojë në Kuvend është marrëveshja për të cilën PS e PD ranë dakord më 5 qershor në Këshillin Politik. Por, duket se kulisat kanë qenë më të fshehta, pasi, dje nga kahu i opozitës së re, gjashtë deputetë vendosën të bashkonin votat për të votuar draftin e Këshillit Politik, duke u shprehur se po kontribuonin për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian duke marrë parasysh se kalimi i “Zgjedhores” ishte një prej 15 kushteve të vendosura. Depuetët që u larguan dje nga “gjiri” i opozitës parlamentare ishin:  Artur Roshi, Besnik Troplini, Fationa Dhimitri, Suzana Topi, Lefter Maliqi dhe Gjetan Gjetani. Në momentin që u duk se opozita e re do të tërhiqet nga këto ndryshime, tanimë ato janë më shumë realitet se kurrë, dhe me një mbështetje të plotë të grupit parlamentar të Partisë Socialiste dhe kryeministrit Edi Rama.

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Pranoi ankimimin e LSI, KAS do të hapë 24 kuti votimi të Qarkut të Beratit

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve po shqyrton materialet zgjedhore të Qarkut të Beratit. Në seancën e fundit, KAS pranoi kërkesën ankimore të Lëvizjes Socialiste për...

Kush është viktima në Shkodër, i arrestuar më parë për grabitje e fajde, lidhja me vëllezërit Bilali

Viktima Endri Mustafa është një emër i njohur në qytetin e Shkodrës. Mustafa është arrestuar në vitin 2016 për grabitje e arsenal armësh së...

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Kurti nesër në Bruksel, takohet për herë të parë më Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti udhëton nesër drejt Brukselit për të marrë pjesë në një takim me liderët e Ballkanit Perëndimor. Po nesër, Kurti takohet...

Shkodër, gjendet i ekzekutuar me armë zjarri një person në zonën e Livades, kishte tre ditë i humbur

Një person është gjetur i vrarë me armë zjarri në zonën e Livades në Shkodër. Mësohet se viktima është Endri Mustafa, i cili kishte tre...