Racakolli: Studentët e kulturuar do i bindim të vaksinohen

Duhet të lëçisni

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Zv/ministrja e Shëndetësisë Mira Rakacolli e ftuar në Radarin Informativ deklaroi se procesi i vaksinimit në radhët e studentëve është i domosdoshëm.

Rakacolli tha se ka bindjen se duke pasur përpara një brez të kulturuar do arrihet në bindjen e tyre për të marrë vaksinën.

“Është një kaos. Nuk mund të diskutoj tani për këtë pjesë, Por për fjalën detyrim, është vajtja në auditor i shëndetshëm është një detyrim që ka njeriu karshi shëndetit publik. Kjo ka ekzistuar që në bashkësitë primitive. Të jetosh në bashkësi duhet të zbatosh rregullat. Ne themi të hysh i shëndetshëm në auditor. Vaksinimi nuk është i detyruar, por i informuar. I është vënë kusht të jenë të shëndetshëm që të mos marrin vetë sëmundje dhe të mos ia transferojnë të tjerëve.

Jam shumë e fokusuar te vaksinimi. Duam të shfrytëzojmë çdo moment për të sensibilizuar që duhet të vaksinohemi. Nuk ka të ndajmë mendje. Unë nuk e besoj që kanë ndarë mendjen. Ne duhet të luftojmë dhe të japim mesazhe nga çdo tavolinë. Nuk e pranoj kurrë që një student i kulturuar shqiptar, po të ulemi dhe të bisedojmë për të ndarë dyshimet arrijmë që ta bindim. Ata që hezitojnë ta bëjnë, kanë bërë 12-13 lloj vaksinash në jetën e tyre. Unë nuk dua ta besoj që studentët nuk do vaksinohen. Dua të lodh mendjen çfarë do bëj që të mos ndodhë kjo. Kemi një brez të ri të kulturuar”, deklaroi Rakacolli.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Kosova bojkoton Lojrat Olimpike në Pekin

Kosova ka bojkotuar Lojrat Olimpike në Pekin. Mësohet se Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka mbështetur vendimin e SHBA-së për bojkotin diplomatik ndaj Kinës. Këshilltari...

Sanksionet e SHBA, reagon Vuçiç: Nuk është asgjë e re, s’ka akuza serioze

Presidenti serb, Aleksandar Vuçiç ka reaguar pasi Millan Radoiçiç, Zvonko Vesellinoviç dhe 11 persona të tjerë , të gjithë serbë nga veriu i Kosovës,...

Dita e Rinisë, Basha: Secili është i shenjtë në individualitetin e vet, jemi të barabartë

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka publikuar në rrjetet sociale momente nga organizimi i sotëm për Ditën e Rinisë. Ndër të tjera, kryedemokrati thekson...

COVID-19, Infektohen 346 qytetarë, 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 346 të infektuar. Në raportimin ditor të rasteve bëhet e ditur se si pasojë e...

Makina bie në humnerë, humb jetën një 17-vjeçari në Bulqizë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Bulqizë pasditen e së mërkurës. Bëhet e ditur se rreth orës 17.00 në Tërbish ka rënë disa...