Qeveria i kujton kontratën Crown Agents

Duhet të lëçisni

Covid-19/ Franca nis vaksinimin për personat mbi 75 vjeç

Mëngjesin e sotëm Franca ka nisur vaksinimin e përgjithshëm për të gjithë të moshuarit mbi 75 vjeç, duke përfshirë edhe ata që ndodhen jashtë...

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por e futi në kolaps

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Përmes një postimi...

Deklarata shokuese për vaksinën e koronavirusit: Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Në një kohë kur vaksina e koronavirusit po kërkohet në doza të larta nga shumë shtete për t’i dhënë fund pandemisë, një rabin orthodoks...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

 

Ministria e Financave: Do kalojmë në sitë veprimtarinë dhe pagesat e kompanisë britanike

Ministria e Financave ka njoftuar se do të kalojë në sitë veprimtarinë 2 vjecare të Crown Agents në Shqipëri dhe pagesat që janë bërë. Likujdimi total i kompanisë do të bëhet në fillim të prillit, kohë kur në Tiranë do të vijnë ekspertët e FMN-së që do të bëjnë rivlerësimin e Prodhimit të Përgjithshëm Kombëtar. Kontrata me Crown Agents parashikonte rritje të të ardhurave me 1% të GDP-së në vit. Mosrealizimi i këtij planit, do të kushtëzonte me 25% pagesat për britanikët. Në dy vitet që operojnë në Shqipëri britanikët kanë marrë për asistencën në dogana 6.8 milionë euro. Ndërkohë në prill pritet të bëhet likujdimi i plotë i kontratës mbi 8 milion euro.

Reagimi i qeverisë për rishikim të hollësishëm të kontratës, vjen pas publikimit nga Crown Agents të fakteve konkrete se si bëhet kontrabandë me mallrat e akcizës. Në disa prej rasteve të shkeljeve që britanikët kanë kapur është përfolur se bëhej fjalë për klientë pranë qeverisë.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Covid-19/ Franca nis vaksinimin për personat mbi 75 vjeç

Mëngjesin e sotëm Franca ka nisur vaksinimin e përgjithshëm për të gjithë të moshuarit mbi 75 vjeç, duke përfshirë edhe ata që ndodhen jashtë...

Basha: Rama premtoi shëndetësi falas, por e futi në kolaps

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama se ndonëse premtoi shëndetësi falas, futi këtë sistem në kolaps. Përmes një postimi...

Deklarata shokuese për vaksinën e koronavirusit: Mund t’i kthejë njerëzit në homoseksualë

Në një kohë kur vaksina e koronavirusit po kërkohet në doza të larta nga shumë shtete për t’i dhënë fund pandemisë, një rabin orthodoks...

Ti nuk din as me ta lyp… (Përse Edi Rama nuk e pushton Francën?)

Nga Enkel Demi Këtë këngë i këndoi Franca Edi Ramës, udhëheqësit megalloman të Shqipërisë. Para do ditësh ky i fundit doli në një konferencë për...

Aksidenti fatal në Tiranë, shoferi që përplasi për vdekje 9-vjeçaren ishte i dehur

Zbardhen detaje të reja për vdekjen e 9-vjeçares në Tiranë, e cila u përplas dje nga një automjeti. Burime nga policia sqarojnë se shoferi 49-vjeçari...