Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Provokime në Samitin e vendeve të Ballkanit Perëndimor/ Pacolli: BE të disiplinojë Serbinë

Nga Ejona 0

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Behxhet Pacolli është shprehur Serbia i ka thyer të gjitha rregullat në Samitin Digjital të vendeve të Ballkanit Perëndimor duke bërë thirrje shoviniste kundër Kosovës.

Në një konferencë për shtyp, Pacolli i kërkoi BE të reagojë mbi ngjarjen e sotme dhe ta “disiplinojë” Serbinë.

Sipas tij provokimet e Serbisë ndaj Kosovës në samitin ku u nënshkrua marrëveshja e Roamingut për vendet e Ballkanit Perëndimor, bëjnë që Kosova të mos bëjnë më pjesë në konferenca të këtij lloji.

“Serbia ka thyer secilën marrëveshje për të cilat ka rënë dakord vet. Sot Serbia ka thyer çdo rregull protokollar gjatë mbajtjes së panelit të ministrave të Ballkanit Perëndimor, i moderuar nga sekretarja e përgjithshme e RCC (Këshilli për Bashkëpunim Rajonal), Majlinda Bregu.

Ftojmë Bashkimin Evropian ta disiplinojë Serbinë në të ardhmen, përndryshe Kosova nuk mund të jetë e pranishme në konferenca të këtij lloji. E ftojmë BE-në të sqarojë pozicionin e vet ndaj këtyre agresioneve të cilat i ndodhin Kosovës”, tha ministri i jashtëm.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej