Protestë para Ambasadës Italiane: Eshtrat tuaja të mos bëhen greke

Duhet të lëçisni

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Ndërkohë që një protestë zhvillohej sot nga një grup qytetarësh përpara kryeministrisë, për të kundërshtuara atë që ata e quajnë si faljen e detit në favor të Greqisë, një tjetër grup njerëzish u mblodh për të tubuar përpara RTSH-së dhe Ambasadës Italiane në Tiranë.

Me pankarta në duar që i referoheshin gërrmimit të komisionit dypalësh shqiptaro-grek në Dragot të Tepelenës, për gjetjen e eshtrave të ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke, protestuesit i drejtohehsin Ambasadës Italiane duke i kërkuar që të mos lejojë që eshtrat e ushtarëve të saj të përdoreshin nga grekët si të tyret, për të ngritur varreza në Shqipëri.

Më konkretisht një pankartë i referohej korparmatës italiane “Lupi di Toscana”, që ka luftuar kundër grekëve në të njëjtën zonë ku po kryehen gërrmimet dhe ku janë zbuluar disa eshtra me mbishkrime në italisht.

Jemi mbledhur rreth flamurit kombëtar në mënyrë paqësore, por kërkojmë që si qytetarë shqiptarë, të kemi recoprocitet, dinjitet, respektim të ligjit, të partimeve bazë, për të cilat kanë sakrifikuar rilindasit dhe heronjtë shqiptarë. Jemi para RTSH dhe Ambasadës Italiane për të shprehur pikëpamjet tona. Këkrojmë reciprocitet mes pop-ullit shqiptar, italian dhe grek, pasi konstatojmë se nuk është respektuar siç duhet. Mjafton të kujtojmë që kemi vetëm një ligj lufte mes Shqipërisë dhe Greqisë”, tha një protestues.

http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/protest–para-ambasad-s-italiane-eshtrat-tuaja-t–mos-b-hen-greke-466772.html

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Vrasja në Elbasan/ Mesila Doda: Nuk është PS në pushtet por banda e Rilindjes me segmente kriminale

Kandidatja për deputete e PD-AN  Mesila Doda ka deklaruar në ABC se duhen gjetur përgjegjësit për vrasjen e ndodhur ditën e sotme në Elbasan,...

Basha në Selenicë: Edhe 3 ditë na ndajnë nga fitorja, Rama largohet me votë

Selenica ishte ndalesa e radhës e kreut të Partisë Denokratike Lulzim Basha këtë mbrëmje. Para qindra mbështetësve Basha tha se edhe tre ditë kanë mbetur...

Rrihet simpatizanti i LSI në Poliçan, Meta: Shqipëria nuk mposhtet nga dhuna e të pabesëve

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me incidentin e ndodhur mbrëmjen e kësaj të mërkure në Poliçan. Përmes një postimi në rrjetin social Facebook,...

Bardhi shpjegon ngjarjen në Elbasan: Arbër Paplekaj nuk është shoqëruesi im, as vrasës

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazmend Bardhi ka treguar ngjarjen e sotme në Elbasan ku mbeti i vrarë aktivisti i PS, Pjerin Xhuvani...

Vrasja në Elbasan, shoqërohen disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politik të PD-së

Disa anëtarë të sigurisë së drejtuesve politikë të Partisë Demokratike në Elbasan janë shoqëruar në polici në lidhje me vrasjen e Pjerin Xhuvanit dhe...