Protesta të dhunshme në disa qytete amerikane: “Nuk duam Biden, kërkojmë hakmarrje”

Duhet të lëçisni

Vota e emigrantëve, Celibashi: Koha e limituar, nevojitet konsensusi i të gjitha partive politike!

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, foli për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit. Celibashi theksoi se për të mundësuar votën...

Basha rendit “dështimet” e Ramës, nga 300 mijë vende pune, tek ulja e borxhit publik dhe heqja e TVSH-së

Kryedemokrati Lulzim Basha ka renditur sot 10 premtime të kryeministrit Edi Rama, sipas tij të pambajtura. Me një foto ku renditen nga premtimi për 300...

Skënder Brataj zbulon shifrat pas masave kufizuese: Janë ulur shtrimet në spitale

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se kemi një rritje të shtrimeve në spitale. Brataj shtoi se masat e marra kanë dhënë një...

Mbeten në fuqi masat anti-COVID, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Protesta të dhunshme kanë nisur në Amerikë pak orë pas inaugurimit të Joe Biden si president i Shteteve të Bashkuara, edhe pse ky i fundit firmosi një urdhër ekzekutiv për të ngrirë për 100 ditë deportimet dhe ndërtimin e murit në kufirin me Meksikën.

Policia federale u detyrua të përdorte gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën e protestuesve që godiste me gurë dhe vezë zyrën e Emigracionit dhe Doganave në Portland, Oregon, të mërkurën në mbrëmje.

Një grup prej 200 personash, të cilët mbanin në duar pankarta të ndryshme, u mblodhën para godinës ku dogjën edhe flamurin amerikan, në shenjë proteste. Godina është sulmuar disa herë nga protestuesit, të cilët identifikohen si pjesë të organizatave Antifa (AntiFascist) dhe BLM (Black Lives Matter), që prej vrasjes së George Floyd 25 majin e vitit 2020.

Pjesëtarë të Antifa-s thyen edhe xhamat e selisë së Partisë Demokratike në Portland, edhe pse udhëheqësit e saj i kanë mbështetur protestat e tyre. Protesta pati edhe në Denver, Siatëll,  dhe Sakramento.

 

 

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Vota e emigrantëve, Celibashi: Koha e limituar, nevojitet konsensusi i të gjitha partive politike!

Kreu i Komisionit Zgjedhor të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, foli për votën e emigrantëve në zgjedhjet e 25 prillit. Celibashi theksoi se për të mundësuar votën...

Basha rendit “dështimet” e Ramës, nga 300 mijë vende pune, tek ulja e borxhit publik dhe heqja e TVSH-së

Kryedemokrati Lulzim Basha ka renditur sot 10 premtime të kryeministrit Edi Rama, sipas tij të pambajtura. Me një foto ku renditen nga premtimi për 300...

Skënder Brataj zbulon shifrat pas masave kufizuese: Janë ulur shtrimet në spitale

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka deklaruar se kemi një rritje të shtrimeve në spitale. Brataj shtoi se masat e marra kanë dhënë një...

Mbeten në fuqi masat anti-COVID, vijon kufizimi i lëvizjes në orën 20:00 deri në 06:00

Komiteti i Ekspertëve ka vendosur sot që të lë në fuqi masat shtrënguese në përpjekje për të kufizuar përhapjen e Covid-19. Në një deklaratë për...

Mblidhet komiteti i ekspertëve, Fico: 79% e rasteve në dy javët e fundit të moshave nga 24-54 vjeç

Drejtoresha e ISHP, Albana Fico ka folur në mbledhjen e komitetit të ekspertëve për situatën e COVID-19 në vend. “Kemi qenë tejet të vëmendshëm në...