Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Prokurori i Antimafias italiane: Organizata mafioze “Ndrangheta” ka lidhje të fuqishme me shtetas shqiptarë

Nga 27.al 0

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj po mban një konferencë për shtyp së bashku me prokurorin e Antimafias italiane Federico Cafiero De Raho, me temë “Administrimi i pasurive të konfiskuara”.

Gjatë fjalës së tij, prokurori i Antimafias italiane deklaroi se lufta kundër krimit dhe bashkëpunimit mes bandave shqiptare dhe atyre italiane për trafikimin e kokainës mbeten ende sfida dhe probleme të hapura.

Sipas tij, organizata e njohur mafioze italiane, Ndrangheta, ka lidhje të fuqishme me elementë kriminalë shqiptarë.

De Raho foli për rëndësinë që ka konfiskimi i pasurive të mafias, duke e bërë ketë të fundit të pafuqishme për të vepruar.

“Me ministren shqiptare të drejtësë, znj,Gjonaj, kemi pasur bashkëpunime.

Ne kemi një problem dhe sfidë të përbashkët, luftën ndaj krimit. Elementët kriminale shqiptarë dhe italianë, bashkëpunojnë shpesh për kokainën. Organizata kriminale, Ndrangheta ka lidhje të forta në Shqipëri.

Konfiskimi parandalues është armë e fuqishme kundër krimit. Sepse duke i konfiskuar pasurinë, ne e i bëjmë këro organizata kriminale të pafuqishme për të vepruar. Por mbi të gjitha, nevojitet  një lloj i veçantë trajtimi për të dënuarit e Kësaj kategorie”, tha De Raho.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej