Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Presidenti Ilir Meta kërkoi pezullimin e projektit të teatrit, “shkatërrimi i tij është një krim kombëtar”, Kushtetuesja nis shqyrtimin

Nga Ejona 0

Pas kërkesës së dorëzuar nga Presidenti Ilir Meta, Gjykata Kushtetuese ka nisur shqyrtimin e çështjes së Teatrit Kombëtar.

Mësohet se Kushtetuesja kërkon koment me shkrim deri më datën 22 janar nga Ministria e Financës, Ministria e Kulturës dhe Bashkia Tiranë.

Kujtojmë që Meta kërkoi pezullimin e projektit të teatrit, duke e cilësuar një shkatërrimin e teatrit një krim kombëtar.

“Dua të theksojë rëndësinë e madhe që akti im sot që i cili është në koherencë të plotë me përpjekjet e mia të vazhduar të qëndrueshme, sistematike, në raport më Kuvendin me qeverinë me institucionet vendore të përfshira në këtë proces kriminal  të kapjes së shtetit në dhunim të rendit kushtetues të vendeve, të akteve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare dhe njëkohësisht në kundërshtim të plotë edhe me interesat kombëtare në vendin tonë pasi ligji për shkatërrimin e Teatrit Kombëtarë është një krim kombëtar, kulturor dhe e gjitha kjo në interesa të asaj që e quajmë oligarki”, ka deklaruar Meta.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej