Piktura mbi letra zyrtare, arti që i siguroi Ramës 46 milionë lekë fitime

Duhet të lëçisni

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...

SPAK nis hetimet për pastrimin e parave të mafies

Pas fakteve për ato që ka zbardhur media si pjesë të dosjes prej 1000 faqesh të përgjimeve të Antimafias italiane, mësohet se SPAK është...

Kryeministri Edi Rama, i cili është në pushtet prej dy mandatesh fiton të ardhura të shumta edhe nga arti i tij, piktura.

Sipas të dhënave të fundit, mësohet se kryeministri shqiptar ka fituar jo pak por rreth 46 milion lekë nga shitja e këtyre punimeve.

Përgjithësisht, Rama ka zgjedhur t’i ekspozojë jashtë Shqipërisë pikturat e tij të cilat si duket janë shumë të preferuara.

Në galerinë e bashkëngjitur lajmit mund të shikoni vetëm disa nga punimet e kryeministrit Rama, me të cilat sipas tij ka kapur vlerën e 46 milionë lekëve fitim.

Sa i pasur është kryeministri Edi Rama?

Nga analiza e deklaratës së kreut të qeverisë, gjatë vitit që lamë pas, të ardhurat nga krijimtaria artistike-shitja llogaritet në 46 mln lekë të vjetra.

Ndërkohë të ardhurat nga paga për 2019-n n janë 20 milionë lekë. Ndërkaq, të ardhurat kryesore në familjen kryeministrore duket se i sjell bashkëshortja e tij, Lindita Rama.

Nga të ardhurat personale për 2019, Lindita Rama ka shtuar 69 milionë lekë, ndërsa ka blerë edhe një tokë truall 80 metra katror në vlerë 30 milionë lekë.

Nga përshkrimi i të ardhurave, bashkëshortja e kryeministrit sqaron se 24 mln lekë i ka nga paga e saj, ndërsa si konsulente dhe ekspertiza të ndryshme ka marrë rreth 19 mln lekë.

Nga qiratë, apartament ka fituar 27 mln lekë . Ndërkaq nga kredia prej 80 mijë eurosh, bashkëshortja e Ramës ka shlyer për vitin që lamë pas 4400 euro dhe ka pa shlyer edhe 17800 euro.

Ndërsa djali Gregor Rama ka shitur automjetin e tij tip Audi me vlerë 12 mijë euro dhe ka blerë një automjet tjetër BMW 15 mijë euro.

Të ardhurat e tij nga shitja e veprave të artit kanë qenë 27 mijë euro, ndërkaq të ardhura nga likujdimi për vitin që lamë pas kanë qenë 36 mijë euro. /albeu.com/

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Përmbytjet, asnjë plan për të dëmshpërblyer fermerët në Lezhë

Shirat e javëve të fundit në shumë zona të Qarkut të Lezhës kanë përmbytur të mbjellat e fermerëve. Fushat e Zadrimës, Torovicës, Spitenit dhe...

Monitorim me dron nga ajri, gjobiten 688 qytetarë në Berat

Në 3 javët e para të këtij viti janë vendosur 688 gjoba për shkelje të Kodit Rrugor dhe 247 gjoba për mosvendosjen e maskës. Policia...

GJKKO lë në burg turkun me nënshtetësi shqiptare të ekstraduar nga Bullgaria

Gjykata e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka vendosur zbatimin e masës së sigurimit arrest në burg për të ekstraduarin nga Bullgaria,...

SPAK nis hetimet për pastrimin e parave të mafies

Pas fakteve për ato që ka zbardhur media si pjesë të dosjes prej 1000 faqesh të përgjimeve të Antimafias italiane, mësohet se SPAK është...

Catanzaro: Derra, klinika dhe qiellgërvishtëse. Gallo në pushtimin e Shqipërisë

Nga qiellgërvishtëset te derrat, shoqata e drejtuar nga sipërmarrësi Antonio Gallo ishte e gatshme të pushtonte Shqipërinë me mocarela për t'ia dhënë shefit të...