Përse e ngacmuat kot atë punën e Turit zonja ministre?

Duhet të lëçisni

Robert Elsie: Masakrat ndaj çamëve të hyjnë në Historinë e Shqipërisë

Albanologu rekomandon që vakuumi i krijuar të plotësohet përmes dokumentimit të historisë verbale Historia e Çamërisë dhe të tjera mungojnë në Historinë e Shqipëri. Albanologu...

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Gjendet një granatë pranë banesës së ish-komandantit të FNSH-së në Laprakë

Një granatë është gjendur pranë banesës së një ish-komandanti të FNSH-së në Laprakë. Granata është gjetur pranë murit të një banese në rrugën Dritan Hoxha...

Qëllohet me armë zjarri 32-vjeçari shqiptar në mes të Selanikut

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në zonën e Nikopolis, në Selanik. Bëhet me dije se rreth orës 19:00 një burrë iu...

Nga Mentor Kikia

Ministrja e Arsimit ia hapi edhe njëherë kapakun historisë së Turit të “famshëm” të provimit të maturës së këtij viti. Ajo, në një replikë me Monika Kryemadhin, shkruajti se përgjigjen e saktë të Turit e kanë gjetur 12 mijë maturantë, që do të thotë se pyetja ishte e drejtë dhe se maturantët ishin të përgatitur.

Zonjë!

Le ta themi troç. Pyetja e Turit ishte idiotësi. Sepse, specialistët e asaj ministrie, prej kohësh, lodhen shumë të bëjnë pyetje me Turëra në të gjitha lëndët. Pyetje që nuk kanë për qëllim të kontrollojnë njohuritë e nxënësve, por synojnë të shpikin kleçka që t’i kapin “mat” ata.

Megjithatë, Turi është e keqja më e vogël e atij institucioni. Më e madhja është se asnjë qeveri nuk e ka konsideruar prioritet këtë fushë. Arsimi është parë si një aneks, dhe këtë e tregon edhe fakti që ai institucion ju besua edhe juve, pa njohuri dhe pa eksperiencë në këtë fushë.

Të jemi pak të qartë; shkollë nuk është ndërtesa zonja ministre. Dhe një shkollë e mirë nuk është një godinë e mirë, me çati të re dhe me mure ngjyra-ngjyra. Shkollë është ajo që bëhet brenda kësaj ndërtese. Unë, për shembull, shkollën 8-vjeçare e kam bërë në një ndërtesë, ku në dimër vinim kovën në mes të klasës të mblidhin shiun që pikonte nga tavani. Ngroheshim me një sobë dhe drutë i mblidhnim vetë. Por, ama në këtë klasë bëhej mësim.

Sot, ndërtesat e shkollave janë vërtetë shumë të mira, por ajo që bëhet brenda sikur nuk lë shumë vend për të qenë krenar.
Me shkollën këtu janë tallur zonjë, që ta dini. Mësuesit janë përdorur si turmë për të mbushur mitingjet partia në pushtet.
Pastaj, kur ndërronin qeveritë, fillonte heqja nga puna, duke nisur nga drejtori deri tek roja i shkollës dhe mësuesit e shkretë vraponin të ndërronin parti.
Pa folur për Turin e maturës, metodologjia e të cilit ndërronte sa herë ndërrohen qeveritë.

Sepse, çdo qeveri ka Turin e vet!

E keni vënë re që ne shpesh qeshim me formimin e brezit të ri? Por, ata janë viktimat zonjë dhe ne jemi autorët, sepse nuk ndërtuam një shkollë më të mirë për ta.

Ne nuk i mësuam që rruga drejt suksesit kalon nga puna, por ata vetë mësuan se kjo rrugë kalon nga forumi rinor i partisë.

Ne nuk i mësuam që modeli i tyre duhet të jetë ai që mëson e punon, por ata vetë mësuan se modeli është djali i zyrtarit të lartë që fshin djersët me euro në pub.
Shkollat duhet të jenë vatra të dijes dhe edukimit, qytetar dhe patriotic, por askush nuk ka dashur deri tani t’i bëjë të tilla. Çdo qeveri, prioritet ka patur rrugët apo sheshet e qyteteve (shkul pllaka e shtro pllaka), sepse aty ka tendera, e dihet çfarë sjellin tenderat.

Rrugët duhen, por ne kemi harruar se e ardhmja e kombit nuk ecën mbi asfalt, por mbi dije.

Ju nuk keni asnjë mëkat për këtë gjendje, ju thjeshtë bëtë atë që kishin bërë të gjithë, shtuat një tullë në një mur të shtrembërt. Fati juaj i keq është se do të mbaheni mend si ministrja e “Turit”, ndaj mirë është ta harroni këtë histori, meqë do të largoheni edhe nga Shqipëria.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Robert Elsie: Masakrat ndaj çamëve të hyjnë në Historinë e Shqipërisë

Albanologu rekomandon që vakuumi i krijuar të plotësohet përmes dokumentimit të historisë verbale Historia e Çamërisë dhe të tjera mungojnë në Historinë e Shqipëri. Albanologu...

Shpëtim Idrizi komenton vizitën e Ramës në Athinë: Kryeministri bëri deklarata jokoherente për të mbajtur pushtetin (film)

Kryetari i PDIU-së, Shpëtim Idrizi ishte i ftuar në emisionin "5 pyetjet" nga Babaramo në Report Tv ku foli për marrëveshjen e detit mes...

Gjendet një granatë pranë banesës së ish-komandantit të FNSH-së në Laprakë

Një granatë është gjendur pranë banesës së një ish-komandanti të FNSH-së në Laprakë. Granata është gjetur pranë murit të një banese në rrugën Dritan Hoxha...

Qëllohet me armë zjarri 32-vjeçari shqiptar në mes të Selanikut

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme në zonën e Nikopolis, në Selanik. Bëhet me dije se rreth orës 19:00 një burrë iu...

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve konfirmon: Koronavirusi mund të shpërndahet edhe nga ajri

Qendra Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve kanë pranuar për herë të parë që koronavirusi mund të shpërndahet edhe përmes ajrit. Më parë kjo agjenci kishte...