Përmbyten tokat dhe shtëpitë në Fier, banorët: S’kanë pastruar kanalet

Duhet të lëçisni

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Reshjet e një nate më parë kanë përmbytur toka bujqësore dhe shtëpi në zonën e Radostinës në Fier.

Raportohet se rreth 7 ha toka në anë të rrugës Fier-Seman janë përmbytur ndërsa banorët akuzojnë bashkinë si përgjegjëse të situatës.

“Vetëm gjysmën e kanalit kanë pastruar. Prandaj ndodh kjo. Janë mbytur të gjitha”, thonë banorët.

“Kërkojmë nga qeveria vetëm pastrimin e kanaleve. Të hiqen tubat e kanaleve. Kemi gati 30 vjet me këtë avaz”, thotë një tjetër banore banore.

Reshjet kanë shkaktuar përmbytje sipërfaqësore në qindra ha tokë në Fier por në zona të ulëta si ajo e Radostinës niveli i ujit ka shkuar në 30 cm.

Pastrimi i kanaleve kullues përgjatë dy viteve të fundit ka shmangur përmbytjet në zonat pranë lumit Vjosa si Levani dhe Frakulla të cilat përmbyteshin kur ujërat e lumit vërshonin në kolektorë. Por megjithë punën e bërë nga bashkia e Fierit ende ka zona problematike ku përmbytjet shkaktohen nga mosfunksionimi i kanaleve kullues.

Më shumë shkrime

E Freskët taze

Artan Fuga: Kërkesa për dorëheqje të parevokueshme e Bashës do të ishte një gafë politike e PD

Akademiku Artan Fuga deklaron se është gafë e madhe që Këshilli Kombëtar ti kërkojë sot dorëheqjen e parevokueshme, kryetarit të PD, Lulzim Bashës. Reagimi i...

Partia Demokratike shkon në zgjedhje, propozohet që kryetari i ri të zgjidhet më 13 qershor

PD do të shkojë në zgjedhje për kryetarin e ri më 13 qershor, duke afruar datën nga korriku me një muaj më herët. Sekretari i...

Basha: Nuk lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, kjo është përgjegjësia ime

Kreu i PD, Lulzim Basha ka deklaruar se në zgjedhje nuk ka lejuar të bashkëpunojë me bandat. Ai thotë se këtë e ka parim, dhe...

Izraeli rrafshon tre ndërtesa në Gaza, të paktën 33 viktima e 50 të plagosur

Sulmet ajrore të Izraelit në qytetin e Gaza-s shkatërruan të dielën tre ndërtesa dhe u morën jetën të paktën 33 personave. Lajmin e bën...

Bilanci i COVID-19 në Shqipëri, 37 raste dhe 3 humbje jete këtë të dielë

Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon: Janë kryer 1862 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 37 qytetarë. Rastet pozitive...