Përjashtimi i “Gruas së Azemit” dhe “Nënës së Rudinës”

Duhet të lëçisni

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.”

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...

Nga Mentor Kikia

KPK vendosi ta largojë Fatmira Hajdarin nga sistemi gjyqësor. Vetë Fatmira tha se e priste këtë vendim. Po ashtu, shumë njerëz të sistemit që e njohin Fatmirën, e prisnin që ajo të ikte, pa ia ditur numrin e apartamenteve apo pasurive të tjera.

Nuk di të them nëse Fatmira Hajdari ishte më shumë apo më pak e korruptuar sesa të tjerët që kanë ikur para saj. Por, ajo ishte e korruptuar dhe kjo mjafton për të qenë një model i shëmtuar i drejtësisë. Mund të pyesni që përse po ndalem tek Fatmira Hajdari, kur ka nga këta tregtarët e ligjit që janë edhe më zi se ajo.

E di, por Fatmira është një tjetër referim.

Ajo është gruaja, që çdo 12 shtator merr pjesë në një ceremoni përkujtimore të bashkëshortit që është ngritur në piedestal, edhe pse u vra për arsye jo politike. Ajo e mori karrigën e gjykatëses, karrigen më të shenjtë në strukturat e një shteti, pikërisht sepse ishte gruaja e Azemit. Ajo bëri karrierë sërish për shkak të mbiemrit. “Gruaja e Azemit” ishte një titull më vete, që i dha asaj garanci dhe mburojë. Dhe së fundmi, ajo është nëna e një gruaje të re, që u bë deputete pikërisht pse ishte “Vajza e Azemit” dhe i printe deri dje një grupi deputetësh të quajtur “Opozita parlamentare”. Edhe kjo grua, sërish nën emrin dhe “idealet” e të atit, ka marrë flamurin e luftës politike kundër qeverisë dhe opozitës jashtëparlamentare.

Bërtet shpesh në podium dhe para kamerave për njerëz që s’kanë bukë të hanë dhe familje që s’kanë para për ilaçet e fëmijëve. Rudina Hajdari po përpiqet të shndërrohet në një lidere e re politike dhe si kauzë ka pikërisht luftën ndaj korrupsionit. Ajo nuk e mbrojti nënën e saj, dhe mbështeti reformën. Por, sërish “Gruaja e Azemit” ia ka hapur një gropë të madhe në rrugë “Vajzës së Azemit”. Rasti i Famtirës nuk është thjeshtë rasti i një gjykatëseje të korruptuar, por rasti i abuzimit me privilegjet që të krijon një rrethanë historike, siç është vrasja e Azemit, që e bëri atë një hero.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

“Jemi të fortë e besimplotë që sërish në Kuvendin e Shqipërisë të kemi grupin tonë parlamentar, zërin tonë.”

Çeli sot siparin “Java Çame”, një seri aktivitetesh kushtuar 30 vjetorit të themelimit të Shoqatës Patriotike “Çamëria”. E krijuar në janar të vitit 1991, kjo shoqatë...

Shoqata “Çamëria” 30 vjeç/ Shpëtim Idrizi: #Çam Jam është thirrja e gjakut, prandaj nuk na fshijnë dot (film)

Unë jam rritur si çam. Qysh kur kam ardhur në këtë botë isha “lindi çami”, u rrita si “çami”, vazhdoj të mbetem “çami”. Si unë...

Agjencia Europiane e Ushqimit merr vendimin: Krimbat janë burim i sigurt ushqimi për njerëzit

Agjencia Europiane e Sigurisë Ushqimore në një vendim të marrë ditën e sotme ka aprovuar krimbat si burim të sigurt ushqimi për njerëzit. Shkencëtari Ermolaos...

30-vjetori i Shoqatës Patriotike “Çamëria”, përkujtimore e gjenocidit ndaj shqiptarëve të Çamërisë (film)

Sot po mbahet 30-vjetori i Shoqatës “Çamëria”. Ky përvjetor përkujton gjenocidin ndaj shqiptarëve të Çamërisë dhe rikthimin e të drejtave të tyre të mohuara. Lajmin...

Të vaksinuarit duhet të kenë disa privilegje, ja çfarë sugjeron ministri gjerman

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas ka thënë se "njerëzit e vaksinuar duhet të lejohen të ushtrojnë përsëri të drejtat themelore" duke përfshirë...