PDIU dhe Shoqata “Çamëria” homazhe në varrezat e Kllogjerit

Duhet të lëçisni

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

PDIU dhe Shoqata “Çamëria” marshuan drejt varrezave të Kllogjerit, atje ku prehen eshtrat e popullsisë çame të masakruar nga genocidi grek. Kryetari i PDIU-së dhe deputetët e tjerë të kësaj partie bashkë me drejtues të Shoqatës “Çamëria” të shoqëruar nga një numër i madh njerëzish, shkuan për të bërë homazhe pranë memorialit të varrezave të popullsisë çame.

Marshimi dhe përshpirtja u bë në kujtim të atyre shqiptarëve që lanë jetën prej genocidit grek në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Në fjalën e tij kreu i PDIU-së, Shpëtim Idrizi dhe drejtues të tjerë të kësaj partie folën për zgjidhjen e Çështjes Çame duke  theksuar të gjitha përpjekjet e kohëve të fundit që janë bërë në këtë drejtim. Tashmë Çështja Çame është pjesë e agjendës së bisedimeve të përfaqësuesve të qeverisë shqiptare me homologët e tyre grekë dhe askush nuk ka më asnjë inferioritet për të kërkuar zgjidhjen e Çështjes Çame.

Drejtuesit e PDIU-së dhe ata të Shoqatës “Çamëria” shprehen optimistë për zgjidhjen e Çështjes Çame duke ritheksuar se nuk do të ndalen deri në zgjidhjen përfundimtare të saj.

image-0.02.01.95aeee1edafe26f815e07cd6d9a271c9644dd0193ce797ef28772c923b554771-V

image-0.02.01.a8e631bbfe384268281b2ca9a7c5b6ce34a383d7e722ff87227d753d4f2a6272-V

 

image-0.02.01.d4a574902a61cca1cb8f9a356f35d158d025db44581964f8d926d87212759ae2-V

image-0.02.01.5b7f2c4540154cc11fec478bd2bd3efb054d4521dcec89e8b6b3775b0ef7bcf4-V

 

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Basha: Rama i ofroi komandantit të UÇK-së lekë e tendera të tërhiqte fjalët e mira për mua

Kreu i PD,  Lulzim Basha ka akuzuar mbrëmjen e sotme kryeministrin Edi Rama se ka dërguar ditën e sotme një emisar tek një ish-komandant...

Përplasen automjetet në Lezhë, humb jetën pasagjerja

Një aksident i rënd ka ndodhur mbrëmjen e sotme aksin rrugor Milot-Rrëshen, ku për pasojë ka gjetur vdekjen një 70-vjeçare. Siç njofton policia, në këtë...

Manastirliu: Cilat janë kategoritë që do vaksinohen të parët

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu tha se qeveria shqiptare ka parapaguar përmes Covax vaksinë për 5750 mijë qytetarë, ose 20% e popullatës. Megjithatë ndryshe nga...

Der Standard: Nëse Becchettit s’i jepen 100 mln €, Shqipërisë i konfiskohet pasuria jashtë

Gazeta austriake “Der Standard” në një shkrim të publikuar ditën e sotme paralajmëron se pasuritë shqiptare në Austri mund të konfiskohen pas një vendimi...

Gara për në Gjykatën Kushtetuese, KED ndalon kandidaturat e 3 gjyqtarëve

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka ndaluar kandidaturat e tre gjyqtarëve për dy vakancat e përkohshme në GJK. U është ndaluar kandidimi Aldona Sylaj,...