PD nxjerr emrat: Këta janë kryebashkiakët me të kaluar kriminale që po hetojmë

Duhet të lëçisni

Do transportonte 50 sirianët që u shpëtuan në Vlorë drejt Italisë, arrestohet drejtuesi i gomones

Vijon puna për zbardhjen e plotë të tentativës për kontrabandim të migrantëve dy javë më parë. Shkon në tre numri i personave të arrestuar, të...

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

Hetimin e thelluar të kryebashkiakëve, aktualisht demokratët e kanë të fokusuar në dy qarqe Dibër dhe Lezhë, ku sipas numrit dy të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi dyshohet për 3 zyrtarë me të kaluar kriminale. ABC News publikon deklarimet në formularin e dekriminalizimit të kryebashkiakëve në këto bashki. Qarku i Dibrës ka në total 4 bashki.

Në krye të Bashkisë së Dibrës është ish-drejtori i Tatimeve në qark, Dionis Imeraj. Në formularin e vetëdeklarimit, Imeraj është paraqitur i pastër, ndërkohë që demokratët në qëndrime zyrtare e kanë akuzuar Imeraj për blerje votash në zgjedhjet e pjesshme të vitit 2016. Emri i Imeraj ishte në krye të listës edhe në një kallëzim penal që nënkryetari i PD, Edi Paloka depozitoi në Prokurori për zgjedhjet në Dibër.

Agron Malaj, kryetari i Bashkisë së Matit ka deklaruar dënim të formës së prerë në formularin e vetëdeklarimit dhe ka pranuar se është dënuar me vendim të formës së prerë në tetor të 1999 për armë mbajtje pa leje. Malaj ka kryer 10 muaj burg për këtë vepër penale. Malaj ka deklaruar gjithashtu se ka qenë i arrestuar nga organet ligjzbatuese edhe në janar të 2011. Për shkak të detyrës që ka mbajtur si gardist dhe pjesë e grupit të zjarrit në protestën e 21 janarit 2011 ku humbën jetën edhe 4 protestues, Malaj u hetua për shpërdorim detyre.

Dy kryebashkiakët e tjerë të qarkut Dibër, Ilmi Hoxha në Klos dhe Lefter Alla në Bulqizë e kanë dorëzuar të pastër formularin e dekriminalizimit. Ndaj tyre edhe demokratët nuk kanë ngritur akuza publike.

Edhe qarku i Lezhës sipas demokratëve ka zyrtarë me të kaluar kriminale. Ish-deputeti socialist Pjerin Ndreu prej 30 qershorit drejton Bashkinë e Lezhës. Ndreu i është përgjigjur pozitivisht pyetjes nëse ka qenë ndonjëherë i hetuar apo arrestuar nga institucionet shqiptare. Ndreu ka deklaruar një hetim të nisur ndaj tij nga Prokuroria e Tiranës në vitin 2004 për “Përdorim me keqdashje të thirrjeve telefonike. Pas hetimeve çështja ndaj Ndreut u pushua. Për këtë çështje ndaj Ndreut përgjatë hetimeve u mor edhe masa detyrim paraqitje. Edhe për Pjerin Ndreun demokratët kanë ngritur akuzën e shit-blerje të votave, ndërkohë që emri i tij është edhe pjesë e dosjes 184 e publikuar edhe nga gazeta gjermane BILD.

Ndrec Dedaj drejtuesi i Bashkisë së Mirditës dhe Majlinda Cara drejtuesja e Bashkisë së Kurbinit i ka paraqitur të pastër formularët e tyre të vetëdeklarimit, por pavarësisht kësaj verifikimet e demokratëve po bëhen për secilin socialist.

/abcnews.al

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Do transportonte 50 sirianët që u shpëtuan në Vlorë drejt Italisë, arrestohet drejtuesi i gomones

Vijon puna për zbardhjen e plotë të tentativës për kontrabandim të migrantëve dy javë më parë. Shkon në tre numri i personave të arrestuar, të...

Sondazhet që nuk bën Batoni e nxjerrin fituese opozitën, por nuk e masin vjedhjen e votës

Ky është përfundimi sintetik që arrin i mirënjohuri Genc Sejko. Me sarkazmën e tij të rrallë, Genci na rrëfen një të vërtetë të madhe;...

Rrena e Edi Ramës / COVAX do sjellë në muajin shkurt vetëm 3 % të vaksinave (film)

Gazetarja Klodiana Kapo e faktoje.al ka treguar në A-Show me Adi Krastën në Syri TV, lidhur mbi disa kërkesa që u ka dërguar ambasadave...

Xhevahir Zeneli: Në Amerikë punoja roje shkolle, ma vodhën pesë herë brenda javës (film)

Xhevahir Zeneli, aktori i rrallë në një rrëfim për jetën e tij artistike dhe personale, ka treguar për A-Show me gazetarin Adi Krasta, shumë...

11 viktima dhe 400 raste me Covid në Maqedoninë e Veriut

11 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut. Ministria e Shëndetësisë raportoi se nga 2,327 testime të realizuara,  400...